O separacji wiary i sakramentów

W Watykanie zakończyła się sesja plenarna Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Wiele miejsca poświęcono zagadnieniu wiary i sakramentów.

Od grudnia ubiegłego roku pracuje ona nad trzema tematami: synodalnością, relacją między wiarą i sakramentami oraz wolnością religijną. Każdym tematem zajmuje się dziesięcioosobowa podkomisja.

Na obecnej sesji plenarnej przedstawiono pierwsze wnioski oraz wstępny zarys dokumentów na te tematy. Wiele miejsca poświęcono zagadnieniu wiary i sakramentów. Jest ono ważne z duszpasterskiego punktu widzenia, ponieważ we współczesnym Kościele często dochodzi do swoistej separacji wiary i sakramentów. Chrześcijanie przeżywają swą wiarę bez odniesienia do sakramentów. Z drugiej strony o sakramenty proszą ludzie, którzy nie mają wiary.

Mówiąc z kolei o wolności religijnej zwrócono uwagę na jej coraz większe ograniczenia w imię zarówno teokratycznych fundamentalizmów, jak i świeckości państwa.

W ubiegłą środę członkowie Międzynarodowej Komisji Teologicznej spotkali się z Papieżem Franciszkiem na marginesie audiencji ogólnej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama