W Watykanie zakończyła się sesja plenarna Międzynarodowej Komisji Teologicznej. Wiele miejsca poświęcono zagadnieniu wiary i sakramentów.
Od grudnia ubiegłego roku pracuje ona nad trzema tematami: synodalnością, relacją między wiarą i sakramentami oraz wolnością religijną. Każdym tematem zajmuje się dziesięcioosobowa podkomisja.
Na obecnej sesji plenarnej przedstawiono pierwsze wnioski oraz wstępny zarys dokumentów na te tematy. Wiele miejsca poświęcono zagadnieniu wiary i sakramentów. Jest ono ważne z duszpasterskiego punktu widzenia, ponieważ we współczesnym Kościele często dochodzi do swoistej separacji wiary i sakramentów. Chrześcijanie przeżywają swą wiarę bez odniesienia do sakramentów. Z drugiej strony o sakramenty proszą ludzie, którzy nie mają wiary.
Mówiąc z kolei o wolności religijnej zwrócono uwagę na jej coraz większe ograniczenia w imię zarówno teokratycznych fundamentalizmów, jak i świeckości państwa.
W ubiegłą środę członkowie Międzynarodowej Komisji Teologicznej spotkali się z Papieżem Franciszkiem na marginesie audiencji ogólnej.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.