Papież spotka się z uchodźcami

W programie wizyty w RŚA są spotkania z politykami i biskupami, a także wizyta w obozie uchodźców i Msza św. na stadionie im. Barthélémy Boganda.

Liczna grupa żołnierzy pod flagą ONZ oraz organizacje pomocy w Bangui są już gotowe na przyjazd papieża Franciszka. Przylot Ojca Świętego do stolicy Republiki Środkowoafrykańskiej samolotem z Ugandy planowany jest ok. godz. 10.00.

“W Bangui stacjonuje ok. trzech tysięcy żołnierzy ‘błękitnych hełmów’ z ONZ-owskiej misji pokojowej MINUSCA, którzy będą ochraniali miasto w czasie wizyty papieża" - powiedział 28 listopada niemieckiej agencji KNA rzecznik tych jednostek, Vladimir Monteiro. Ponadto w stolicy obecna jest specjalna jednostka, przeniesiona tu przez misję ONZ na czas 6-8 tygodni z Wybrzeża Kości Słoniowej.

Zmobilizowano też Międzynarodowy Czerwony Krzyż oraz ruch Czerwonego Półksiężyca w RŚR, które w razie potrzeby będą służyły wyspecjalizowaną pomocą podczas papieskiej wizyty. W czasie Mszy św. w poniedziałek na stadionie im. Barthélémy Boganda będą rozstawione trzy namioty Czerwonego Krzyża, natomiast wzdłuż trasy przejazdu papieża przez miasto zostaną ulokowane cztery zespoły ratunkowe.

Przed papieską wizytą przeprowadzono dwa testy sprawności ONZ-owskich żołnierzy. Ponadto wojsko ściśle współpracuje z watykańskim zespołem ochrony.

Tymczasem grupa 18 organizacji działających w Republice Środkowoafrykańskiej wystosowała list otwarty do Franciszka. Domagają się w nim, aby w czasie wizyty papież powiedział o walce z bezkarnością, o poszanowaniu dla praw człowieka oraz roli wymiaru sprawiedliwości w procesie pojednania. Zdaniem sygnatariuszy listu są to warunki dla zrównoważonego pokoju i sprawiedliwości w kraju. Dotychczasowa bezkarność sprawców roznieca konflikt i otwiera drogę do przemocy. Wśród organizacji, które podpisały się pod listem, są m.in. Amnesty International i Adwokaci bez Granic.

Według danych Amnesty International 900 tys. mieszkańców Republiki Środkowoafrykańskiej zostało wypędzonych ze swoich domów, a tylko od nowego wybuchu przemocy we wrześniu br. – 40 tys. Ofiar śmiertelnych są tysiące. Rebelianci mordują, gwałcą, podpalają. W związku z konfliktami przesunięto termin wyborów prezydenckich i parlamentarnych z połowy października na 27 grudnia.

Od chwili uzyskania niepodległości w 1966 roku w Republice Środkowoafrykańskiej co pewien czas dochodzi do kryzysów politycznych. Negatywnie odbijają się na sytuację w tym kraju też liczne konflikty w krajach ościennych. W 2013 roku został obalony prezydent Francois Bozize i od tego czasu kraju pogrążony jest w chaosie.

W stołecznej katedrze Franciszek otworzy Drzwi Święte jako symbol wezwania do pojednania w ogłoszonym przez niego ”Roku Miłosierdzia”, który rozpocznie się w Kościele 8 grudnia w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama