Życie zakonne w Kenii to nie tylko edukacja i apostolstwo; to także jej wymiar kontemplacyjny - pisze dla Radia Watykańskiego o. M. Jaworski OCD.
Pierwsze wrażenie ze spotkania z osobami konsekrowanymi to młodość i świeżość. Kenia, ale i cały kontynent przeżywa teraz wielki boom powołaniowy. To czas wiosny życia konsekrowanego. W samej Kenii żyje i pracuje 240 zgromadzeń zakonnych. To wielka i młoda armia zaangażowanych w ewangelizację, edukację, opiekę medyczną i Caritas. Kościół w Afryce jest już afrykański, obecność misjonarzy jest coraz mniej znacząca. Z wyjątkami, cała struktura Kościoła jest już afrykańska, seminaria pękają w szwach, a z natchnienia Ducha Świętego powstają ciągle nowe zgromadzenia.
Papież spotkał się z konsekrowanymi w Nairobi, które stanowi jedno z głównych afrykańskich centrów formacyjnych. Np. w międzyzakonnym instytucie Tangaza University College uczą się studenci ponad 50 różnych narodowości. Jest nawet jeden Polak. Tutaj okres formacji początkowej jest bardzo umiędzynarodowiony. To doświadczenie uniwersalności i różnorodności życia zakonnego.
Spotkanie odbyło się w szkole St. Mary, która jest symbolem Kościoła katolickiego w Kenii. To jedna z pierwszych, jeśli nie pierwsza szkoła założona przez katolickich misjonarzy Świętego Ducha, z historyczną kaplicą na jej terenie, pierwszą po Mombasie w głębi terytorium kraju. To szkoła renomowana, elity kraju wyszły z jej murów. Podczas wczorajszego przemówienia powitalnego prezydent Republiki, Uhuru Kenyata wyznał, że jest owocem katolickiej edukacji, a konkretniej jest adeptem szkoły St. Mary. Trudno sobie wyobrazić edukację w Afryce bez życia zakonnego. Cała sieć szkół, pierwszych instytutów z reguły powstawała przy zakonach czy parafiach. Klasyczną misję otwieraną na nowych terenach stanowiły kościół, szkoła i szpital.
Jednak życie zakonne w Kenii to nie tylko edukacja i apostolstwo; to także jej wymiar kontemplacyjny. Nieopodal miejsca papieskiego spotkania z osobami konsekrowanymi Kenii znajduje się Karmel; w tym roku obchodziliśmy 75. rocznicę jego fundacji. Jak widać, życie zakonne w pełnym swym wymiarze zaszczepiło się na kontynencie afrykańskim. Papież na koniec swego spontanicznego przemówienia wygłoszonego po hiszpańsku podziękował wszystkim, którzy usłyszeli głos powołania i poszli za nim.
Ojciec Święty w przesłaniu do uczestników II zgromadzenia synodalnego Kościołów we Włoszech.
Gabriele Manzo relacjonował ostatnie tygodnie życia św. Jana Pawła II.
Nowe szczegóły dotyczące warsztatu mistrza włoskiego renesansu.
Papież, przyzywając Bożego Miłosierdzia, ponownie wezwał do modlitwy o dar pokoju.