„Decydując o Republice Środkowoafrykańskiej jako celu swojej pierwszej wizyty na naszym kontynencie Papież wybrał to, co jest małe, i to, co jest słabe: ubogiego, który płacze i którego Pan wysłuchuje”.
Taką opinię wyraził na kilka dni przed przylotem Franciszka do Afryki abp Dieudonné Nzapalainga.
W wywiadzie dla L'Osservatore Romano podkreślił on, że dla wszystkich w kraju jest to moment szczególny i opinia publiczna będzie go śledzić z wielką uwagą. „Panujący ogólny entuzjazm, który z dnia na dzień ogarnia coraz więcej ludzi, jest wyrazem naszej głębokiej radości” – dodał ordynariusz stołecznego Bangi.
Abp Nzapalainga wskazał, że oczekiwania związane z tą wizytą są bardzo duże. „Wikariusz Chrystusa przybywa, by zobaczyć dążenie całego narodu do życia w pokoju i dobrobycie. Wiele obiecujemy sobie po podróży tego sprzeciwiającego się przemocy pielgrzyma, który chce nam powiedzieć, że na przemoc nie jesteśmy skazani. Wśród ludzi rodzi się wielka nadzieja” – podkreślił metropolita Bangi.
Arcybiskup nawiązał także do hasła pielgrzymki Franciszka do Republiki Środkowoafrykańskiej: „Przeprawmy się na drugi brzeg”. W tym kontekście szczególnego znaczenia nabiera planowane otwarcie Drzwi Świętych w stołecznej katedrze Niepokalanego Poczęcia Maryi. „Uczyniliśmy wiele zła. A w ten sposób Papież wezwie nas do otwarcia drzwi naszych serc, by przebaczać i przyjmować przebaczenie, by przejść od nienawiści do pojednania, by zamknąć się na manipulacje, a podjąć większą odpowiedzialność, by nadać priorytet dialogowi w rozwiązywaniu naszych sporów” – podkreślił abp Nzapalainga.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.