Papież wyraźnie poszedł w poprzek oczekiwaniom lewicy i prawicy, liberałów i konserwatystów - tak zakończoną właśnie wizytę papieża Franciszka w USA ocenił dominikanin o. Maciej Zięba. Jego zdaniem, była to bardzo udana pielgrzymka, jak na specyficzny amerykański grunt.
- W dosyć podzielonym społeczeństwie - a także w Kościele z mocno zarysowanymi skrzydłami: liberalnym i konserwatywnym - każdy mógł w tym, co mówił papież, znaleźć coś dla siebie, ale też coś, co mu się nie podobało - zauważył dominikanin. Gdy chodzi np. o prawo do życia, to kwestii ochrony życia nienarodzonych pilnuje część prawicowo-konserwatywna, zaś zniesienia kary śmierci żąda część lewicowo-liberalna. - Papież tymczasem mówił i o tym, i o tym. Wyraźnie szedł w poprzek - podkreślił o. Zięba.
Według niego, główne orędzie Ojca świętego z tej podróży to przemówienie w Kongresie z przywołaniem postaci Abrahama Lincoln, Martina Luthera Kinga, Dorothy Day oraz Thomasa Mertona. Zwłaszcza te trzy ostatnie postacie należą do spektrum raczej lewicowego, ale ich priorytety były zbieżne z głównymi tematami Kościoła: sprawiedliwością społeczną, solidarnością z odrzuconymi i ubogimi, dialogiem z różnymi grupami i mądrą modlitwą. - To było bardzo trafione - ocenił o. Zięba.
Dodał, że bardzo ważne było zakończenie wizyty w Filadelfii - umocnienie rodziny i podkreślenie jej znaczenia. - To staje się dziś bardzo ważnym zadaniem w misji Kościoła - stwierdził dominikanin.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.