Papież podczas swojej wrześniowej wizyty na Kubie nie spotka się z przedstawicielami FARC. Mógłby jednak wysłać swojego obserwatora na odbywające się w Hawanie negocjacje między tą lewicową partyzantką a władzami Kolumbii.
O możliwości osobistego spotkania Franciszka z FARC wspominali wcześniej kolumbijscy biskupi, którzy rozmawiali z uczestnikami rokowań, zaprzeczył jednak temu zastępca rzecznika prasowego Watykanu, o. Ciro Benedettini CP.
Równocześnie z tą informacją biura prasowego Watykanu przewodniczący episkopatu Kolumbii abp Luis Augusto Castro Quiroga oznajmił, że Franciszek jest gotów wysłać swojego obserwatora na wspomniane negocjacje. W ten sposób Ojciec Święty mógłby przyczynić się do zawarcia pokoju w tym południowoamerykańskim kraju, oczywiście pod warunkiem, że papieski delegat byłby zaakceptowany przez obie strony: kolumbijski rząd i przywódców FARC.
Rewolucyjne Siły Zbrojne Kolumbii FARC uznawane są przez wiele krajów, w tym przez Unię Europejską, za organizację terrorystyczną. Partyzanci oskarżani są o handel narkotykami, wykorzystywanie dzieci jako żołnierzy, terroryzowanie ludności i porwania dla okupu. Ocenia się, że od 1960 r. w wojnie domowej w Kolumbii zginęło około 100 tys. osób. Od 2000 r. na terenach kontrolowanych przez FARC zostało zamordowanych kilkudziesięciu księży, 300 pastorów protestanckich i zamknięto 200 kościołów katolickich.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.