Franciszek jako pierwszy zarejestrował się na ŚDM

Po modlitwie Anioł Pański Papież otworzył zapisy ŚDM 2016 w Krakowie.

Niedzielne spotkanie modlitewne na Placu św. Piotra tradycyjnie rozpoczęło się od rozważania Słowa Bożego, sceny rozmnożenia chleba z dzisiejszej Ewangelii. - Jezus jest nie tylko uzdrowicielem. On jest także Mistrzem. Wspina się na górę i siada w pozycji mistrza, który naucza. Poddaje uczniów próbie. Co uczynić, aby nakarmić cały tłum. Filip robi szybką kalkulację, org zbiórkę można zebrać max 200 denarów, żeby kupić chleb - mówił Papież.

- Uczniowie myślę kategoriami rynkowymi. Jezus logikę kupowania zastępuję logiką dawania. Andrzej przedstawia chłopca, który oferuje wszystko co ma: 5 chlebów i 2 ryby. Andrzej oczywiście dodaje, że to nic dla takiego tłumu. Jezus tylko na to czeka. Błogosławi ten pokarm i go rozdziela. Te gesty poprzedzają Ostatnią Wieczerzę - wskazał Franciszek. Podkreślił też, że tłum jest poruszony cudem, tymczasem, to czym Jezus chce obdarować człowieka jest pełnia życia.

Ojciec Świętym mówił, że na świecie jest dużo potrzebujących, biednych, głodnych. Co robić, aby temu zaradzić? - Narzekanie niczego nie rozwiązuje. Możemy ofiarować to, co mamy, tak jak ten chłopiec. Mamy trochę czasu, swoje talenty, jesteśmy dobrzy w różnych dziedzinach. Któż z nas nie ma tych 5 chlebów i 2 ryb. Jeśli damy to, co mamy, wystarczy, żeby na świecie było więcej miłości. Bóg jest w stanie pomnożyć nasze małe ofiary - stwierdził Franciszek. Wyraźnie podkreśli, że Jezus zaspokaja nie tylko głód fizyczny, ale ten najgłębszy głód: pragnienie sensu życia i pragnienie Boga.

Po modlitwie Anioł Pański Papież klikając na tablecie, jako pierwszy pielgrzym zarejstrował się na przyszłoroczne Światowe Dni Młodzieży, które odbędą się w Krakowie.

Franciszek przypomniał też, że mija rok od porwania biskupów w Syrii. Wzywam władze międzynarodowe do działań, aby ci nasi bracia odzyskali wolność - powiedział. Przypomniał także, że dzisiaj Kościół wspomina św. Joachima i Annę, dziadków Pana Jezusa. - To dobra okazja, żeby wspomnieć o podziękować za wszystkie babcie i dziadków, za ich rolę w rodzinie - stwierdził. Poprosił też o wielki aplauz dla nich. Na koniec poprosił ludzi zebranych na Placu św. Piotra, aby nie zapominali o modlitwie za niego.

***

Tekst papieskiego rozważania na Anioł Pański publikujemy na następnej stronie:

«« | « | 1 | 2 | » | »»

Reklama

Reklama