Małe ŚDM we Włoszech

Turyn oraz organizacje związane ze Zgromadzeniem Salezjanów celebrują dwusetną rocznicę urodzin św. Jana Bosko. Dziś w uroczystościach weźmie udział Papież Franciszek.

Uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem arcybiskupa Cesare Nosiglia rozpoczęła się oficjalnie wizyta delegacji młodzieży Archidiecezji Krakowskiej oraz Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni młodzieży Kraków 2016 w Turynie, na festiwalu „Torino for Young”.

Arcybiskup Nosiglia, który spotkanie związane z dwusetną rocznicą urodzin św. Jana Bosko nazwał „małym ŚDM”, sam zaprosił przedstawicieli młodych z Krakowa, miasta, w którym już za rok odbędzie się święto wiary młodego Kościoła. - Jest z nami obecna młodzież z Polski! Do nich i młodzieży na całym świecie św. Jan Paweł II zawsze mówił, aby się nie lękali, pokonywali swoje słabości i działali – powiedział podczas kazania.

Młodzież z Krakowa wniosła kopię Krzyża Światowych Dni Młodzieży i przekazała go na czas spotkania turyńczykom. W procesji niesiono także flagi ŚDM w Krakowie. - Symbolicznym dla mnie gestem była wymiana tych flag. My daliśmy flagę polską i ŚDM a otrzymaliśmy włoską. W ten sposób zaprosiliśmy naszych rówieśników do naszego miasta – podsumowuje Gabrysia, wolontariuszka ŚDM. Na Mszy św. był obecny był ks. Joao Chagas z Papieskiej Rady ds. Świeckich, która jest współodpowiedzialna za organizację kolejnych ŚDM.

Miasto Turyn oraz organizacje związane ze Zgromadzeniem Salezjanów celebrują dwusetną rocznicę urodzin św. Jana Bosko. Z tej okazji przez trzy dni młodzi archidiecezji turyńskiej oraz przedstawiciele innych włoskich diecezji spotkali się w mieście związanym z postacią świętego patrona młodzieży. Ważnym elementem celebracji jest wizyta Ojca Świętego, która odbędzie się w niedzielę oraz możliwość nawiedzenia Całunu Turyńskiego.

Uroczystości zbiegły się ze świętem patronki miasta. Przedstawiciele organizacji i parafii przeszli ulicami miasta w uroczystym pochodzie wraz z figurą Matki Bożej Pocieszenia. W tej procesji również widoczne były flagi i koszuli z logiem ŚDM Kraków 2016. Arcybiskup Nosiglia pozdrowił „wszystkich z całej Europy, szczególnie obecną tu młodzież z Polski, która młodzieży włoskiej przyniosła Krzyż ŚDM i zaprosiła za rok do Krakowa”. Ksiądz Albert Wołkiewicz, duszpasterz młodzieży Archidiecezji Krakowskiej cieszył się, że ideę Światowych Dni Młodzieży udało się zaprezentować podczas tak dużego święta. - Chcemy wszystkich zaprosić do naszego kraju i miasta. Chcemy razem się modlić i spotkać się z Panem Bogiem - mówił.

Ksiądz Luka Ramello - duszpasterz młodzieży archidiecezji turyńskiej, jeden z organizatorów „Torino for Young”, podziękował za obecność polskiej delegacji i zapewnił o obecności Włochów w Krakowie. Zaprosił również delegację z Krakowa na kolejne uroczystości weekendowego spotkania – koncerty, pielgrzymkę do kościołów związanych z miejscowymi świętymi oraz do udziału w Mszy Świętej z Ojcem Świętym w niedzielę.

Episkopat Włoch zapowiedział już liczną grupę uczestników ŚDM z tego kraju. Tak bywało też podczas poprzednich spotkań. Rejestracja, która ruszy w lipcu tego roku, pokaże ile dokładnie pielgrzymów z Włoch i innych krajów odwiedzi Polskę wraz z papieżem Franciszkiem.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama