Małe ŚDM we Włoszech

KAI |

publikacja 21.06.2015 08:52

Turyn oraz organizacje związane ze Zgromadzeniem Salezjanów celebrują dwusetną rocznicę urodzin św. Jana Bosko. Dziś w uroczystościach weźmie udział Papież Franciszek.

Małe ŚDM we Włoszech Anna Kwaśnicka /Foto Gość Kopia krzyża ŚDM trafiła dziś do Turynu

Uroczystą Mszą św. pod przewodnictwem arcybiskupa Cesare Nosiglia rozpoczęła się oficjalnie wizyta delegacji młodzieży Archidiecezji Krakowskiej oraz Komitetu Organizacyjnego Światowych Dni młodzieży Kraków 2016 w Turynie, na festiwalu „Torino for Young”.

Arcybiskup Nosiglia, który spotkanie związane z dwusetną rocznicą urodzin św. Jana Bosko nazwał „małym ŚDM”, sam zaprosił przedstawicieli młodych z Krakowa, miasta, w którym już za rok odbędzie się święto wiary młodego Kościoła. - Jest z nami obecna młodzież z Polski! Do nich i młodzieży na całym świecie św. Jan Paweł II zawsze mówił, aby się nie lękali, pokonywali swoje słabości i działali – powiedział podczas kazania.

Młodzież z Krakowa wniosła kopię Krzyża Światowych Dni Młodzieży i przekazała go na czas spotkania turyńczykom. W procesji niesiono także flagi ŚDM w Krakowie. - Symbolicznym dla mnie gestem była wymiana tych flag. My daliśmy flagę polską i ŚDM a otrzymaliśmy włoską. W ten sposób zaprosiliśmy naszych rówieśników do naszego miasta – podsumowuje Gabrysia, wolontariuszka ŚDM. Na Mszy św. był obecny był ks. Joao Chagas z Papieskiej Rady ds. Świeckich, która jest współodpowiedzialna za organizację kolejnych ŚDM.

Miasto Turyn oraz organizacje związane ze Zgromadzeniem Salezjanów celebrują dwusetną rocznicę urodzin św. Jana Bosko. Z tej okazji przez trzy dni młodzi archidiecezji turyńskiej oraz przedstawiciele innych włoskich diecezji spotkali się w mieście związanym z postacią świętego patrona młodzieży. Ważnym elementem celebracji jest wizyta Ojca Świętego, która odbędzie się w niedzielę oraz możliwość nawiedzenia Całunu Turyńskiego.

Uroczystości zbiegły się ze świętem patronki miasta. Przedstawiciele organizacji i parafii przeszli ulicami miasta w uroczystym pochodzie wraz z figurą Matki Bożej Pocieszenia. W tej procesji również widoczne były flagi i koszuli z logiem ŚDM Kraków 2016. Arcybiskup Nosiglia pozdrowił „wszystkich z całej Europy, szczególnie obecną tu młodzież z Polski, która młodzieży włoskiej przyniosła Krzyż ŚDM i zaprosiła za rok do Krakowa”. Ksiądz Albert Wołkiewicz, duszpasterz młodzieży Archidiecezji Krakowskiej cieszył się, że ideę Światowych Dni Młodzieży udało się zaprezentować podczas tak dużego święta. - Chcemy wszystkich zaprosić do naszego kraju i miasta. Chcemy razem się modlić i spotkać się z Panem Bogiem - mówił.

Ksiądz Luka Ramello - duszpasterz młodzieży archidiecezji turyńskiej, jeden z organizatorów „Torino for Young”, podziękował za obecność polskiej delegacji i zapewnił o obecności Włochów w Krakowie. Zaprosił również delegację z Krakowa na kolejne uroczystości weekendowego spotkania – koncerty, pielgrzymkę do kościołów związanych z miejscowymi świętymi oraz do udziału w Mszy Świętej z Ojcem Świętym w niedzielę.

Episkopat Włoch zapowiedział już liczną grupę uczestników ŚDM z tego kraju. Tak bywało też podczas poprzednich spotkań. Rejestracja, która ruszy w lipcu tego roku, pokaże ile dokładnie pielgrzymów z Włoch i innych krajów odwiedzi Polskę wraz z papieżem Franciszkiem.