Papież do biskupów Mali o pojednaniu i rodzinie

Do niełatwej sytuacji Mali, afrykańskiego kraju dotkniętego w ostatnich latach wojną domową, nawiązał Papież, spotykając się z tamtejszymi biskupami, którzy przybyli z wizytą ad limina.

W przekazanym im przesłaniu Ojciec Święty zwraca uwagę, że sytuacja ta naruszyła harmonię między wyznawcami różnych religii. Większość Malijczyków wyznaje islam i obecne są tam też tradycyjne religie afrykańskie, natomiast katolicy stanowią niewiele ponad 1,5 proc. ludności i mają sześć diecezji. „Dziękuję waszej Konferencji Episkopatu za zachowanie w tym delikatnym kontekście ducha dialogu międzyreligijnego” – pisze Franciszek do malijskich biskupów.

Papież przypomina wspólne zaangażowanie chrześcijan i muzułmanów w ratowanie skarbów kulturalnych Mali, zwłaszcza bibliotek w Timbuktu, należących do światowego dziedzictwa ludzkości. Podkreśla potrzebę chrześcijańskiego świadectwa wiary i jej pogłębiania, czemu służą takie inicjatywy Kościoła w tym kraju, jak tłumaczenie Biblii na języki lokalne czy katechizacja, do której przygotowano nowe podręczniki. Szczególne znaczenie ma tam, w kontekście społeczno-kulturowym naznaczonym rozwodem i wielożeństwem, bardziej konsekwentne świadectwo Ewangelii życia i rodziny. Papież zauważa silne zaangażowanie malijskich wspólnot kościelnych w wychowanie do pokoju i pojednanie narodowe. Wyraża uznanie licznym tamtejszym chrześcijanom szerzącym kulturę solidarności, zwłaszcza wobec przemocy, do jakiej doszło tam w ostatnich latach.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.

    Autopromocja