Jeden z największych teologów - papieży

Benedykt XVI to jeden z największych teologów, którzy zasiadali na Stolicy Piotrowej - stwierdził kard. Gerhard Müller.

Jego zdaniem można go porównywać z Leonem Wielkim i Benedyktem XIV. Okazją do wyrażenia takiej opinii była odprawiona do 10. rocznicę wyboru papieża Benedykta msza w kolegium przy cmentarzu niemiecki.m. Przypada ona w niedzielę. Niemiecki kardynał podkreślił, że wyraźnym rysem tego pontyfikatu był niezwykły talent teologiczny Papieża, będący charyzmatem, służącym budowaniu Kościoła. Dzięki temu w jego nauczaniu wiara i rozum nie ograniczają się wzajemnie czy wykluczają, lecz przenikają.

Polemizując z antyteologicznymi nurtami we współczesnym katolicyzmie, kard. Müller podkreślił, że wiedza teologiczna nie służy zaspokajaniu intelektualnych aspiracji, chełpieniu się własną inteligencją czy zadowalaniu się samym sobą w wąskich kręgach ekspertów. Jest ona niezbędna dla Kościoła. Bez teologii magisterium nie mogłoby się wywiązywać ze swych obowiązków – podkreślił prefekt Kongregacji Nauki Wiary.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.