Kościół ma nieść nadzieję całemu społeczeństwu Kenii – wskazał Papież biskupom przybyłym stamtąd z wizytą ad limina Apostolorum. W przekazanym im przesłaniu Ojciec Święty podkreślił, że mają oni kłaść nacisk, zwłaszcza w relacjach z rządzącymi, na zasady moralne służące dobru wspólnemu i budowaniu społeczeństwa.
„Wypełniając swą apostolską misję Kościół musi proroczo stawać w obronie ubogich, zwalczając korupcję i nadużycia władzy, a ma to czynić przede wszystkim własnym przykładem – czytamy w papieskim przesłaniu do biskupów Kenii. – Nie bójcie się być proroczym głosem!”. Franciszek zachęca Kościół w tym wschodnioafrykańskim kraju, by był narzędziem pojednania, sprawiedliwości i pokoju. Wierny całemu dziedzictwu wiary i nauczania moralnego Kościoła, winien on współpracować z przywódcami chrześcijańskimi i również niechrześcijańskimi we wdrażaniu pokoju i sprawiedliwości przez dialog, braterstwo i przyjaźń. „Będziecie w ten sposób zdolni do większej jedności w odważnym potępianiu wszelkiej przemocy, zwłaszcza popełnianej w imię Boga – pisze Papież. – Razem z wami modlę się za wszystkie ofiary terroru lub walk etnicznych czy plemiennych w Kenii, jak też w innych częściach kontynentu. Myślę tu szczególnie o ludziach zabitych w Wielki Piątek na uniwersytecie w Garissie”.
W przesłaniu do kenijskiego episkopatu Franciszek podkreśla też znaczenie duszpasterstwa rodzin i młodzieży. Zaleca głosić wszystkim zbawczą prawdę Ewangelii życia. Zachęca biskupów, by swoim wsparciem pomagali księżom w zachowywaniu wierności złożonym przy święceniach obietnicom i umacniali wspólne wysiłki w budowaniu w Kenii królestwa Bożego.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.