W Watykanie opublikowano komunikat końcowy po trzydniowych obradach Papieskiej Komisji ds. Ochrony Nieletnich. Było to pierwsze spotkanie po rozszerzeniu jej składu przez Franciszka w grudniu ubiegłego roku.
Komisja zapoznała się m.in. z raportami grup ekspertów. Między sesjami plenarnymi te grupy robocze kontynuują prace nad projektami mającymi zapewnić, że Kościół będzie „bezpiecznym domem” dla dzieci, młodzieży i dorosłych szczególnie narażonych na nadużycia. Chodzi o takie aspekty, jak duszpasterstwo osób poszkodowanych i ich rodzin, edukacja, wytyczne celem ulepszenia stosowanych praktyk, formacja do kapłaństwa i życia zakonnego, kościelne i cywilne normy dotyczące oskarżeń o nadużycia czy odpowiedzialność osób zajmujących w Kościele kierownicze stanowiska przy postępowaniu w takich sprawach.
Aby zapewnić tę odpowiedzialność, trzeba też zwiększać świadomość i zrozumienie problemu w Kościele na wszystkich szczeblach. Komisja będzie urządzać specjalne seminaria celem szkolenia kościelnego kierownictwa w zakresie ochrony nieletnich. Będzie także współpracować z Kościołem na szczeblu lokalnym dokonując ekspertyz mogących zapewnić jak najlepszego wprowadzania w życie zaleceń odnośnie do ochrony nieletnich. Przygotuje ponadto specjalne materiały na dzień modlitwy za tych, którzy zostali skrzywdzeni przez nadużycia seksualne.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.