Z ponad 20 krajów Europy przybyli do Rzymu szefowie komisji episkopatów ds. katechezy i krajowych biur katechetycznych. W spotkaniu zorganizowanym w dniach 27-29 stycznia przez Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji bierze udział przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski bp Marek Mendyk.
„Jako przedstawiciele komisji edukacji, wychowania katolickiego i tej dykasterii, która zajmuje się obecnie katechezą, po raz pierwszy spotykamy się, że tak powiem, pod rządami nowego zespołu. Do tej pory należała ona do Kongregacji ds. Duchowieństwa, a od dwóch lat problemami katechezy zajmuje się Papieska Rada ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Jest to o tyle dobre spotkanie, że możemy podzielić się pewnymi doświadczeniami, jak funkcjonuje nauczanie religii w szkole i katecheza parafialna, bo trzeba to widzieć właśnie w tych obszarach” – powiedział bp Mendyk.
Na czym polega nowa ewangelizacja w kontekście katechezy w Polsce? Jakie są jej wyzwania? Zapytaliśmy o to uczestniczącego w rzymskim spotkaniu profesora katechetyki na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, ks. Andrzeja Kicińskiego.
„Nowa ewangelizacja i katecheza to jest odwieczny problem, ale jest on bardzo współczesny. Po pierwsze, zawsze musimy patrzeć na katechezę dzieci, młodzieży, dorosłych pod kątem nowej ewangelizacji. Trzeba nam nowych sił, trzeba nam także środków. Uczymy się od innych episkopatów, jak można docierać z Ewangelią w różne środowiska. Nie patrząc na trudności, znając prawa, ale docierając do każdego człowieka, do każdego środowiska dzięki nowym środkom. To jest czas, kiedy episkopaty się wymieniają, nabierają siły. Dzisiaj modliliśmy się przy konfesji św. Piotra, aby pójść do każdego kraju Europy, a w naszym przypadku do każdego kraju, gdzie są Polacy – nie tylko w Polsce, ale także myśląc o emigrantach, aby dotrzeć do nich z Dobrą Nowiną i żeby oni też przejęli tę nowinę i dzielili się nią z innymi krajami” – powiedział ks. Kiciński.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.