Intensywne prace nad przygotowaniem pielgrzymki papieża Franciszka do Polski w 2016 roku oraz Światowych Dni Młodzieży, które będą jej głównym elementem, zapowiedzieli dziś przedstawiciele rządu i Episkopatu.
Już w pierwszym kwartale przyszłego roku rząd powoła międzyresortowy zespół ds. papieskiej wizyty, który blisko współpracować będzie z kościelnym Komitetem Organizacyjnym papieskiej pielgrzymki.
Spotkanie Komisji Wspólnej Przedstawicieli Rządu RP i Konferencji Episkopatu Polski odbyło się w siedzibie sekretariatu KEP w Warszawie. Obydwaj współprzewodniczący Komisji – min. Andrzej Halicki (PO) i abp Sławoj Leszek Głódź – podkreślali dobrą atmosferę rozmów.
Min. Halicki przypomniał, że nadchodzący rok będzie okresem przygotowań do wizyty papieża w Polsce oraz do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Przede wszystkim zaś, jak dodał, do wielkiego przedsięwzięcia organizacyjnego, jakim będą Światowe Dni Młodzieży.
„Nie jest to już wizyta, do której byliśmy przyzwyczajeni za pontyfikatów Jana Pawła II i Benedykta XVI. Ona ma inną rangę logistyczną” – zaznaczył abp Głódź. Jego zdaniem, będzie to „wielkie wyzwanie także w wymiarze organizacyjnym”. – Ćwierć miliona ludzi od 18. do 35. roku życia najpierw musi być przyjęta w terenie, w diecezjach, a później w Krakowie spodziewane jest do 2 mln pielgrzymów z całego świata. To jest ciężar, który spocznie na państwie, Kościele i samorządach – przypomniał metropolita gdański.
Liczba pozostałych pielgrzymów będzie zależała m.in. od charakteru trasy papieskiej wizyty i liczby miast, które odwiedzi papież. Na razie jednak, poza Krakowem, nie wiadomo, które miasta odwiedzi Franciszek. – Oczywiście, oczekiwania byłyby większe, ale o to trzeba pytać Ojca Świętego – powiedział abp Głódź.
Istotną rolę w podziale obowiązków związanych z przygotowaniem papieskiej wizyty odegrają w opinii abp. Głódzia samorządy. – Dobrze się stało, że jesteśmy po wyborach, samorządy są już ukonstytuowane i one też przecież muszą pomóc w konkretnych rozwiązaniach: gdzie umieścić tę młodzież, w jakich szkołach, na jakich stadionach itd. I tu poszczególne ministerstwa dadzą zielone światło, ale potem miejsca spotkań wymagają domówienia – stwierdził współprzewodniczący Komisji Wspólnej.
Abp Głódź przypomniał, że Franciszek przybędzie do Polski jako głowa Państwa Watykańskiego, ale jego wizyta ma przede wszystkim charakter religijny. - Stąd wizyta będzie mieć charakter państwowy i kościelny, dlatego konieczne jest porozumienie między Kościołem a rządem – dodał.
Min. Andrzej Halicki, nowy współprzewodniczący Komisji Wspólnej ze strony rządowej zapowiedział, że dzisiejsze spotkanie będzie kontynuowane na szczeblu roboczym. Ma temu służyć międzyresortowy zespół ds. wizyty papieża Franciszka w Polsce. Zajmie się on m.in. kwestiami logistycznymi, bezpieczeństwa, obsługi prasowej i wizowymi. "Będziemy się starać, aby te regulacje wprowadzić po to, żeby jak największa liczba chętnych mogła być wówczas w Polsce" – zadeklarował.
Rządowy, międzyresortowy zespół blisko współdziałać będzie z Kościelnym Komitetem Organizacyjnym wizyty Ojca Świętego, który już został utworzony. Współprzewodniczący Komisji przyznał, że – biorąc pod uwagę przyszłoroczne wybory parlamentarne – nikt nie może zagwarantować, że w 2016 r. rząd będzie pracował w obecnym składzie. Ale, jak dodał, wiadomo już kto będzie partnerem Kościoła od strony samorządów. Poinformował, że Światowy Dzień Młodzieży i wizyta papieża Franciszka była także tematem dzisiejszego spotkania Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu.
W styczniu odbędzie się spotkanie na temat kształtu dalszej współpracy rządu i Kościoła na rzecz przygotowań papieskiej wizyty, z udziałem m.in. sekretarza generalnego KEP bp. Artura Mizińskiego i szefa Kancelarii Premiera RP min. Jacka Cichockiego.
Min. Cichocki podczas spotkania zrelacjonował stan ustaleń związanych z papieską wizytą na podstawie m.in. spotkania premiera Donalda Tuska z Franciszkiem w maju br. oraz wymiany korespondencji polskiego rządu ze Stolicą Apostolską na ten temat. – Myślę, że zgodziliśmy się, iż to, co miało być zrobione w tym roku, zostało zrobione. Teraz już musimy powołać bardziej operacyjny mechanizm koordynacji tych przygotowań – wyjaśnił min. Cichocki.
Pytany przez KAI o zakres obowiązków strony rządowej w związku z przygotowaniem wizyty papieża, szef Kancelarii Premiera RP wyjaśnił, że „są to te zadania, które pojawiają się zawsze przy tak dużych wydarzeniach”. - Czyli przede wszystkim zorganizowanie strony medycznej, bezpieczeństwa, logistycznej. To, co było do tej pory w przypadku pielgrzymek papieskich – dodał.
Jak zaznaczył, wizyta Franciszka w 2016 r. będzie jednak odmienna od typowej pielgrzymki papieskiej, głównie ze względu na liczbę wiernych, którzy przyjadą na Światowe Dni Młodzieży. – Na ŚDM przyjedzie kilkaset tysięcy młodych ludzi z całego świata. Będą oni gośćmi poszczególnych diecezji, a więc i poszczególnych samorządów.
„Różnica między poprzednimi pielgrzymkami [a ŚDM w Krakowie] polega na tym, że trzeba jeszcze mocniej niż do tej pory włączyć we współpracę samorządy, tak żeby polska gościnność i promocja Polski wypadła szczególnie dobrze” – powiedział min. Jacek Cichocki.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.