Papieski wywiad dla argentyńskiego dziennika

Synod Biskupów o rodzinie, ale też reforma Kurii Rzymskiej czy plany podróży apostolskich. Takie m.in. tematy poruszył Papież w obszernym wywiadzie, którego udzielił argentyńskiemu dziennikowi "La Nación". Przeprowadziła go w Domu św. Marty dziennikarka Elisabetta Piqué.

Synod Biskupów o rodzinie, ale też reforma Kurii Rzymskiej czy plany podróży apostolskich. Takie m.in. tematy poruszył Papież w obszernym wywiadzie, którego udzielił argentyńskiemu dziennikowi La Nación. Przeprowadziła go w Domu św. Marty dziennikarka Elisabetta Piqué.

Mówiąc o Synodzie, Ojciec Święty podkreślił, że – jak zauważył już w przemówieniu na zakończenie obrad synodalnych – ich uczestnicy nie naruszyli w niczym doktryny Kościoła o małżeństwie. Natomiast wyrażono troskę duszpasterską o liczne sprawy. Jak zauważył Franciszek, problemem jest dziś wiele małżeństw zawartych wprawdzie w kościele, ale bez pełnej wiary i świadomości, zatem nieważnie. Zaprzeczył, jakoby ktokolwiek na Synodzie mówił wprost o „małżeństwach homoseksualnych”. Mówiono natomiast o problemach, jakie mają rodzice, gdy któreś z ich dzieci okaże się homoseksualistą.

Gdy chodzi o reformę Kurii Rzymskiej, Papież stwierdził, że potrwa ona jeszcze długo i na pewno nie zakończy się w przyszłym roku. Zależy mu przede wszystkim na reformie duchowej, odnowie serc. Przed Bożym Narodzeniem spotka się w tym roku nie tylko z kurialistami, ale też na specjalnej audiencji w Auli Pawła VI z pracownikami i ich rodzinami. Mówił o potrzebie przejęcia pewnych funkcji kurialnych przez świeckich obojga płci czy małżeństwa, ale prefektami jego zdaniem winni być kardynałowie – nawet w przypadku planowanej nowej dykasterii łączącej dotychczasowe rady ds. laikatu, rodziny oraz sprawiedliwości i pokoju.

Pytany o dwie niedawne zmiany na stanowiskach w Watykanie, Ojciec Święty zauważył, że w obu przypadkach wiązały się one z upływem kadencji. Gdy chodzi o kard. Raymonda Leo Burke’a, dotychczasowego prefekta Sygnatury Apostolskiej, zwrócił uwagę, że miał on przejść na inne stanowisko już wcześniej, ale Franciszek to opóźnił, by umożliwić mu udział w Synodzie Biskupów. Gdy zaś chodzi o komendanta Gwardii Szwajcarskiej Daniela Anriga, powodem jego odejścia z funkcji nie było bynajmniej luksusowe mieszkanie. Koszary odnowiono w ubiegłym roku, a pułkownik Anrig ma czworo dzieci i musi mieć większy apartament – dodał Papież.

«« | « | 1 | » | »»
 • Stanisław_Miłosz
  08.12.2014 18:32
  Najlepiej pełnego tłumaczenia ale choćby obszerniejszego omówienia można się spodziewać - nim nam papieża objaśnią dyżurni objaśniacze?
 • rhein
  08.12.2014 18:47
  Czy jeśli kleryk przyjmie świecenia kapłańskie "bez pełnej wiary i świadomosci" to też ma je "zatem nieważne"?
  Czy jeśłi rodzice przynoszą dziecko do chrztu tylko z tradycji, a więc "bez pełnej wiary i świadomości" to ten chrzest jest "zatem nieważny"?
  Jak się słowa papieża mają do tego, ze sakramenty działają ex opere operato?
  Pytania mnożą się jak króliki.
 • ts
  08.12.2014 23:21
  Co wywiad to katastrofa. Nie przytoczyliście wypowiedzi papieża o rozwodnikach, którzy mogą być chrzestnymi rodzicami, bo popełnili błąd i z tego powodu są jak najbardziej wzorem dla dzieci.
  Czy po tym pontyfikacie Kościół się podniesie? Coraz bardziej w to wątpię.
  A Redakcja niech dalej udaje, że mamy wspaniałego papieża.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.