Miejsce pokoju oraz koegzystencji kulturowej i wyznaniowej

Pięciodniową wizytę ad limina Apostolorum rozpoczęli w Watykanie biskupi Szwajcarii. Administracja kościelna dzieli ten kraj na 6 diecezji i 2 opactwa terytorialne. Dziś wszystkich hierarchów przyjął na specjalnej audiencji Papież.

Przygotowane przez Ojca Świętego przesłanie, tym razem w części po francusku, a w części po niemiecku, tradycyjnie już nie zostało odczytane, ale wręczone uczestnikom spotkania. Franciszek podkreśla w nim m.in., że Szwajcarię uznaje się za kraj pokoju oraz współistnienia różnych kultur i wyznań religijnych, a na jej terytorium znajdują się siedziby wielu ważnych instytucji międzynarodowych. W tej szczególnej panoramie przyszło pracować tamtejszemu Kościołowi.

Franciszek zwraca szczególną uwagę na długą tradycję chrześcijańską Szwajcarii, o czym świadczy np. przyszłoroczny jubileusz opactwa Saint-Maurice. Życie monastyczne prowadzi się tam nieprzerwanie od 1500 lat, co jest ewenementem na skalę europejską. Mimo iż dziś wielu ludzi zachowuje dystans od Kościoła, to jednak większość docenia pozytywną rolę, jaką odgrywają katolicy i protestanci na polu społecznym. „Ich zaangażowanie charytatywne przynosi biednym i wykluczonym odbicie czułości Ojca” – stwierdza Papież. Jednym z jego konkretnych zaleceń dla szwajcarskich biskupów jest zachęta do wzmożenia wysiłków na rzecz formacji seminarzystów. Franciszek podkreśla, że Kościół przyszłości będzie potrzebował księży dobrze obeznanych z jego tradycją i nauczaniem, by móc tą drogą prowadzić wiernych do Chrystusa. „W życiu braterskim znajdą oni skuteczne wsparcie wobec pokusy wycofania się czy ucieczki w świat wirtualny, jak też trwałe antidotum na ciążącą nieraz samotność” – pisze Ojciec Święty.

Papież zachęca też biskupów Szwajcarii, by popierali udział świeckich w życiu Kościoła. Trzeba jednak przy tym wyraźnie rozróżniać kapłaństwo powszechne wszystkich wiernych od kapłaństwa służebnego księży. Ponadto, zalecając działalność ekumeniczną, Franciszek przestrzega przed zacieraniem różnic wyznaniowych kosztem prawdy. Również w nauczaniu religii w szkołach należy zawsze uwzględniać to, co jest znamienne dla każdego wyznania.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama