Sytuacja w Syrii i Iraku jest krytyczna. Niezbędne jest szybkie podjęcie działań, by powstrzymać agresję i niesłychaną przemoc ze strony tak zwanego Państwa Islamskiego – uważa abp Dominique Mamberti.
W swym wystąpieniu wiele miejsca poświęcił sytuacji na Bliskim Wschodzie, Australia jest tam bowiem zaangażowana w pomoc humanitarną oraz stanowi jeden z punktów docelowych dla bliskowschodniej emigracji.
Watykański dyplomata mówił o barbarzyństwie i niewyobrażalnym wprost okrucieństwie islamistów na podbitych przez nich terenach. Tytułem przykładu wspomniał o ukrzyżowaniach, dekapitacjach czy sprzedawaniu chrześcijańskich kobiet jako niewolnice. W tym kontekście przytoczył papieskie słowa o potrzebie powstrzymania niesprawiedliwego agresora. Zaznaczył, że trzeba działać szybko. Ważne jest jednak włączenie w te działania krajów o większości muzułmańskiej. Nie można bowiem tworzyć wrażenia, że interwencja ta jest zakamuflowaną agresją Zachodu albo, co gorsza, wojną religijną, bo skorzystaliby na tym fundamentaliści. Abp Mamberti zastrzegł jednak, że problemu terroryzmu nie da się rozwiązać samymi tylko środkami militarnymi. Trzeba też zwalczać jego najgłębsze przyczyny – powiedział w Australii szef watykańskiej dyplomacji.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.