Papieskie wskazówki dla Afryki Zachodniej

Również Afrykę dotyka zjawisko sekularyzacji, a wierze zagrażają różne propozycje religijne z mniejszymi wymogami moralnymi - ostrzega papież.

Formacja wiernych świeckich i księży, duszpasterstwo rodzin, dialog z muzułmanami, działania na rzecz pokoju... Takie tematy Papież porusza w przesłaniu przekazanym biskupom czterech krajów zachodniej Afryki, którzy tworzą jedną wspólną konferencję episkopatu. Przybyli oni z wizytą ad limina Apostolorum z Senegalu, Mauretanii, Wysp Zielonego Przylądka i Gwinei Bissau.

Ojciec Święty wskazuje na potrzebę wprowadzania wiary w życie. Zwraca uwagę, że również Afryki dotyka zjawisko sekularyzacji, a wierze zagrażają też wyłaniające się z różnych stron propozycje religijne łatwiejsze z mniejszymi wymogami moralnymi. Podkreśla konieczność formacji wiernych świeckich, by wnosili w społeczeństwo Ewangelię, zapobiegając marginalizacji wiary w życiu publicznym. Pisze o wielkim znaczeniu duszpasterstwa rodzin, które przypomniał ostatnio Synod Biskupów. Przekazuje się w nich podstawowe zasady wiary i życia społecznego, a rodzą się w nich też powołania kapłańskie i zakonne, których Kościół w tych afrykańskich krajach tak bardzo potrzebuje. Franciszek zauważa, że w formacji kandydatów do kapłaństwa trzeba bardziej stawiać na jakość, niż ilość. Zachęca do dialogu z licznymi w prawie całym tym regionie muzułmanami, by zapobiegać fundamentalizmowi. Biskupom Senegalu i Gwinei Bissau wyraża uznanie za ich pracę na rzecz pokoju i pojednania.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.