Przebywający od 13 do 16 września z wizytą w Gruzji szef papieskiej dyplomacji potwierdził zdecydowane stanowisko Stolicy Apostolskiej względem tego kraju.
Dotyczy ono respektowania jego niepodległości i nienaruszalności terytorium, jak też polityki nieuznawania zmian terytorialnych narzucanych siłą. Spotykając się z gruzińską minister spraw zagranicznych Maią Pandżikidze abp Dominique Mamberti nawiązał do podkreślonej przez obie strony ścisłej współpracy na polu kultury, edukacji i pomocy humanitarnej. Zapewnił, że Stolica Apostolska będzie popierać Gruzję również w przyszłości.
Podczas swej wizyty w tym kaukaskim kraju „watykański minister spraw zagranicznych” spotkał się także z jego prezydentem Giorgim Margwelaszwilim, premierem Iraklim Garibaszwilim i przewodniczącym parlamentu Dawitem Usupaszwilim. 14 września został przyjęty przez gruzińskiego patriarchę prawosławnego Eliasza II. Sekretarz ds. relacji Stolicy Apostolskiej z państwami złożył też w Tbilisi kwiaty pod pomnikiem Bohaterów Poległych za Jedność Terytorialną Gruzji. Program dzisiejszego, ostatniego już dnia wizyty watykańskiej delegacji objął odwiedzenie wioski Khurvaleti celem zapoznania się z sytuacją na linii okupacyjnej z podporządkowaną Rosji Osetią.
Pełnił posługę biskupa pomocniczego archidiecezji łódzkiej przez ponad 25 lat.
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.
Z przekazanych informacji wynika, że papież nie przyjął ostatnio żadnych wizyt.