Maronicki patriarcha antiocheński kardynał Bechara Boutros Rai wezwał mieszkańców Libanu, aby przeciwstawili się ekstremizmowi. Wyzwanie, przed którym stoi kraj, wymaga jedności, pokoju i dialogu – powiedział patriarcha podczas spotkania międzychrześcijańskiego na uniwersytecie w Balamandzie pod Bejrutem.
W swoim wystąpieniu zwierzchnik katolickiego Kościoła maronickiego zaapelował o umacnianie „kultury współistnienia”, której jednym z elementów jest wzajemne poznawanie się i szacunek. Krytykując przedłużające się wybory nowego prezydenta kraju kardynał podkreślił, że jedność narodową może zapewnić jedynie szef państwa, zaakceptowany przez wszystkich obywateli.
Liban nie ma głowy państwa od 25 maja, gdy skończyła się kadencja dotychczasowego prezydenta Michela Suleimana. Sześć dotychczasowych prób wyboru jego następcy zakończyło się niepowodzeniem, gdyż za każdym razem na wyborcze posiedzenia parlamenty nie przychodzili posłowie prosyryjskiego sojuszu „8 marca”. Należą doń m.in. członkowie Ruchu Patriotycznego chrześcijanina Michela Aouna i chrześcijańscy członkowie Hezbollahu.
Maronici są największą wspólnotą chrześcijańską w wieloreligijnym Libanie. Na mocy porozumienia z 1943 roku, gdy Liban uzyskał niepodległość, to z ich szeregów wywodzi się prezydent kraju.
Wspomniana konferencja z udziałem chrześcijan różnych Kościołów trwa na uniwersytecie w Balamandzie od 26 do 29 czerwca pod hasłem „Jedność antiocheńska: wymiary i wymagania”. Zwołał ją prawosławny patriarcha Wielkiej Antiochii i Całego Wschodu Jan X, a biorą w niej udział przedstawiciele wszystkich eparchii (diecezji) tego Patriarchatu z Bliskiego Wschodu i diaspory, a także hierarchowie Kościołów wywodzących się z historycznego Patriarchatu Antiocheńskiego: syryjczycy, maronici i katolicy ormiańscy. Obecni są również liczni duchowni, działacze społeczni, politycy i uczeni z Libanu, Bliskiego Wschodu i ze wszystkich kontynentów oraz dyplomaci.
Jest to pierwsze tego rodzaju spotkanie chrześcijan na taką skalę. Zwołał je jeszcze w zeszłym roku patriarcha Jan X w celu umocnienia chrześcijan tego regionu i ich więzi z diasporą. Uczestnicy konferencji omawiają sprawy związane z zachowaniem i rozszerzeniem spuścizny starożytnego Kościoła antiocheńskiego, założonego przez apostołów, opieki duszpasterskiej nad chrześcijanami bliskowschodnimi i w diasporze.
W sobotę 28 bm. obradujący wezmą udział w poświęceniu nowej rezydencji patriarchy antiocheńskiego w Balamandzie, w niedzielę zaś uroczysta liturgia pod gołym niebem zakończy konferencję.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.