„Chcemy zobaczyć wreszcie konkretne działania na rzecz uwolnienia porwanych uczennic. Do tej pory władze Nigerii wydają się bezsilne wobec działań islamistów”.
W taki sposób kard. John Onaiyekan komentuje bezskuteczne próby uwolnienia ponad 200 licealistek uprowadzonych trzy tygodnie temu przez Boko Haram. Nigeryjski hierarcha podkreśla, że w tej sprawie zrobiono zbyt mało. Wyraża też obawy, iż porwane dziewczęta mogły już zostać wywiezione do muzułmańskich baz w Republice Środkowoafrykańskiej.
Tymczasem przywódca Boko Haram Abubakar Shekau oświadczył dziś, że porwane dziewczęta mogą być uwolnione w zamian za wypuszczenie z nigeryjskich więzień bojowników tego ugrupowania. Ultimatum znalazło się w nagraniu wideo, na którym widać około stu dziewcząt ubranych w czadory i modlących się w nieznanym miejscu. Jednocześnie powiadomiono, że porwane uczennice przeszły na islam. Ok. 160 z nich było chrześcijankami. We wcześniejszym nagraniu członkowie Boko Haram zapowiadali, że w imię Allaha sprzedadzą dziewczęta na targu, ponieważ zamiast się uczyć, powinny być w domu i służyć swym mężom.
Uprowadzenie licealistek spotkało się z powszechnym potępieniem na całym świecie. Do apelu o ich uwolnienie dołączył Watykan, nazywając porwanie aktem strasznej przemocy sianej przez islamskich terrorystów. Także papież Franciszek, za pośrednictwem Twittera, prosił, by modlić się o ich natychmiastowe oswobodzenie.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.