Na prywatnych audiencjach Franciszek przyjął także 14 biskupów z Południowej Afryki, którzy przybyli z wizytą ad limina Apostolorum. Wśród nich znalazł się bp Adam Musiałek. Polski sercanin jest ordynariuszem diecezji De Aar, położonej w prowincji Przylądkowej Północnej RPA.
„Głównym tematem spotkania z Papieżem była kwestia rodziny – powiedział Radiu Watykańskiemu bp Musiałek. – Rozmawialiśmy też o braku powołań w naszych diecezjach i o takich problemach, jak ubóstwo, bezrobocie, umieralność na AIDS, dzieci ulicy i przestępczość. Te wszystkie sprawy były poruszane podczas spotkania z Ojcem Świętym. Nie było ono bardzo formalne, raczej było dialogiem. Papież Franciszek podszedł do tych tematów z dużą życzliwością i zrozumieniem. Ojciec Święty ustosunkowywał się do naszych wypowiedzi, dając również swoje opinie i spostrzeżenia. Powiedział między innymi, że w tych wszystkich sprawach nie jesteśmy osamotnieni, bo te sytuacje występują w różnych częściach świata” .
Ponadto na prywatnej audiencji Papież przyjął bp. Lazarusa You Heung-sika, ordynariusza koreańskiej diecezji Daejeon. Będzie on gościł w sierpniu azjatyckie spotkanie młodzieży, w którym weźmie udział Franciszek.
Natomiast późnym popołudniem Ojciec Święty sprawuje Mszę dziękczynną za kanonizację XVI-wiecznego hiszpańskiego misjonarza Brazylii José Anchiety. Liturgię zorganizowano w jezuickim kościele św. Ignacego Loyoli przy historycznym Kolegium Rzymskim. Warto przypomnieć, że tzw. kanonizacji równoważnej, czyli bezpośredniego wpisania w poczet świętych, Franciszek dokonał 3 kwietnia. Oprócz jezuickiego założyciela miasta São Paulo tym samym aktem zostało kanonizowanych dwoje innych ewangelizatorów Ameryki, tym razem Francuzów: pierwszy biskup Kanady Franciszek de Montmorency-Laval oraz pracująca wśród kanadyjskich Indian s. Maria od Wcielenia Guyart-Martin.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.