Dobry i Wielki razem święci

Trochę zaskakująco zabrzmiała decyzja papieża Franciszka o wspólnej kanonizacji Jana XXIII i Jana Pawła II. Dobry Papież i Wielki Papież razem włączeni w poczet świętych.

 „Czy ich Rzym pomieści?” – martwili się mieszkańcy Wiecznego Miasta, myśląc o tłumach, które przybędą 27 kwietnia na uroczystości kanonizacyjne.  Niemniej chodzi o dwóch największych świadków wiary Kościoła epoki soborowej: jeden dał impuls odnowie Kościoła, inaugurując XXI w dziejach chrześcijaństwa sobór powszechny, drugi jako jego aktywny uczestnik wcielał go w życie, demonstrując na sobie, kim może być posoborowy katolik i posoborowy pasterz.

Punkty zbieżne
Ich życie przebiegało równolegle przez 43 lata. Tyle lat miał Karol Wojtyła, gdy papież Jan XXIII umierał w pałacu apostolskim w Watykanie 3 czerwca 1963 roku. Pomimo że byli w różnym wieku, ich biografie mają wiele momentów stycznych, jak cienkie nici przeznaczenia splatały się ze sobą na różnych poziomach. Papież Jan XXIII został beatyfikowany 3 września 2000 roku przez Jana Pawła II. Ten zaś został ogłoszony błogosławionym na tym samym placu św. Piotra w Rzymie 11 lat później. W procesach beatyfikacyjnych obu papieży brano pod uwagę wiele zgłoszonych łask, z których w obu przypadkach wybrano fakt niewytłumaczalnego z medycznego punktu widzenia uzdrowienia zakonnic.

Wiele zbieżności i analogii można odnaleźć w ich drogach życiowych. Wzrastali w prostych rodzinach, zahartowanych ciężką pracą, lecz mocnych solidną wiarą. Angelo Roncalli urodził się pod koniec XIX wieku w licznej rodzinie jako trzecie dziecko spośród czternaściorga. Rodzina utrzymywała się z pracy na roli. W podobnie skromnych warunkach wzrastał Karol Wojtyła, który w dodatku musiał w wieku 9 lat przeżyć stratę matki, a trzy lata później śmierć starszego brata, lekarza. Jego siostra umarła jeszcze przed jego przyjściem na świat. Wiara i modlitwa pozwalały obu rodzinom przetrwać najtrudniejsze chwile. Angelo i Karol przeżyli wielkie tragedie XX wieku, dwie wojny, dyktatury totalitarystyczne, i faszystowskie, i komunistyczne. Poznali wywózki, obozy, Holocaust i głód. Obaj przeżyli to wszystko na Wschodzie: Wojtyła jako mieszkaniec Polski, Roncalli jako delegat papieski w Bułgarii i Turcji.

Obaj swe kapłańskie studia i doświadczenie przekazywali innym jako wykładowcy w seminariach: Wojtyła w seminarium krakowskim, a potem na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim, Roncalli w seminarium w Bergamo. Podobnie też angażowali się w tworzenie zrębów nowoczesnego duszpasterstwa młodzieżowego: ks. Karol był duszpasterzem akademickim w Krakowie, towarzyszył młodym narzeczonym i małżonkom w pogłębianiu ich specyficznego powołania świeckich w Kościele, ks. Angelo założył Dom Studenta w Bergamo, inicjował koła młodzieżowe i studenckie oraz komitety katolickich kobiet. Z tych doświadczeń narodziły się późniejsze Światowe Dni Młodzieży.

Szczególne znaczenie dla obu postaci miał rok 1958. Tego roku, 28 września, Karol Wojtyła przyjął święcenia biskupie w katedrze wawelskiej, dokładnie miesiąc później konklawe powołało na urząd Piotrowy kard. Angelo Roncallego. 20 lat później z kolei kard. Wojtyła został wybrany na papieża, przyjmując od swego znakomitego poprzednika swe pierwsze imię Jan. Cały szereg zbieżności istniejących pomiędzy tymi dwoma wielkimi pasterzami Kościoła można spiąć klamrą, przypominając, iż po wyniesieniu na ołtarze Jana XXIII i przeniesieniu jego relikwii do bazyliki św. Piotra, Jan Paweł II zażyczył sobie, aby jego ciało po śmierci zajęło miejsce beatyfikowanego poprzednika w Kryptach Watykańskich. „Świadomość, że Jan Paweł II spoczywa dziś w miejscu, które wcześniej należało do Roncallego jest dla mnie źródłem emocji – zwierzał się wówczas sekretarz osobisty Jana XXIII abp Loris Capovilla. – Od 1963 do 2002 roku często klękałem na podłodze tej kapliczki, nad którą czuwa Boże Macierzyństwo Maryi”. Dziś ciała obydwu świętych spoczywają po prawej stronie nawy bazyliki św. Piotra w Rzymie: Jan XXIII został pochowany pod ołtarzem św. Hieronima, natomiast Jan Paweł II w kaplicy św. Sebastiana, obok Piety Michała Anioła. Nawet liturgiczne wspomnienia obu papieży w kalendarzu sąsiadują ze sobą: Jan XXIII jest wspominany 11 października, w rocznicę rozpoczęcia Soboru, Jan Paweł II 22 października, w rocznicę inauguracji swego pontyfikatu. Symboliczne dwie jedynki.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»

aktualna ocena |   |
głosujących |   |
Pobieranie.. Ocena | bardzo słabe | słabe | średnie | dobre | super |

Reklama

Reklama