Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie uchwaliła w czwartek utworzenie misji pokojowej MINUSCA, aby powstrzymać przemoc między chrześcijanami a muzułmanami w Republice Środkowoafrykańskiej, gdzie nasilenie jej grozi przekształceniem się w ludobójstwo.
MINUSCA ma liczyć 10 tys. żołnierzy i 1800 policjantów. RB ONZ upoważniła również 2 tys. francuskich żołnierzy w Republice Środkowoafrykańskiej do wspierania pokojowej misji ONZ w tej byłej francuskiej kolonii.
Obecnie starają się tam przywrócić pokój Siły Unii Afrykańskiej liczące około 5 tys. żołnierzy wraz z żołnierzami francuskimi. MINUSCA przejmie misję od sił UA w połowie sierpnia.
W Republice Środkowoafrykańskiej głównie muzułmańscy rebelianci z koalicji Seleka przejęli w marcu 2013 władzę, co wywołało zbrojną kontrakcję milicji chrześcijańskich. W styczniu bieżącego roku Seleka musiała oddać władzę w następstwie utraty kontroli nad falą przemocy, która według ekspertów ONZ ściągnęła na kraj groźbę ludobójstwa.
Rezolucja RB ONZ wyraża poważne zaniepokojenie rozległym łamaniem praw człowieka i praw humanitarnych przez strony konfliktu i wzywa, by "wszystkie milicje i ugrupowania zbrojne bezzwłocznie złożyły broń, zaprzestały wszelkich form przemocy i destabilizujących działań i zwolniły ze swoich szeregów dzieci".
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.