Watykan przypomina o wciąż nierozwiązanych problemach Romów w Europie. Chodzi tu przede wszystkim o nieludzkie niekiedy warunki mieszkaniowe, trudności z dostępem do służby zdrowia, niewypełnianie obowiązku szkolnego przez ponad połowę romskich dzieci, a także problemy ze znalezieniem pracy.
Pisze o tym Papieska Rada ds. Migrantów i Podróżujących w przesłaniu do uczestników dorocznego spotkania Międzynarodowego Katolickiego Komitetu na rzecz Cyganów, które trwa od 4 do 6 kwietnia w Cavallino-Treporti we Włoszech.
Zdaniem watykańskiej dykasterii niektóre państwa europejskie wciąż kierują się uprzedzeniami w stosunku do Romów. Są też jednak pozytywne inicjatywy, które zasługują na uznanie. Watykański dokument wspomina między innymi o próbach objęcia romskich dzieci edukacją. Dobre doświadczenia mają na tym polu Macedonia, Albania, Słowacja czy Hiszpania. Watykan przypomina, że Romowie są Europejczykami i że powinno się uznać ich prawa przynajmniej jako najliczniejszej mniejszości etnicznej.
Papieska Rada przyznaje, że egzystencja Romów jest zagadką. Zapewnia jednak, że Chrystus wie, co kryje się w człowieku i przyszedł na świat, by obalić mury podziałów. Przypomniano jednak, że rozwiązanie problemów mniejszości romskiej wymaga współpracy zarówno społeczeństwa, jak i samych Cyganów.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.