Laureaci tegorocznych Feniksów

Podczas uroczystego otwarcia XX Targów Wydawców Katolickich w Warszawie zaprezentowano laureatów Nagrody FENIKS Stowarzyszenia Wydawców Katolickich.

Kategoria „Publicystyka religijna”

Nagroda
„Kardynał Wyszyński. Biografia” autorstwa Ewy Czaczkowskiej (Społeczny Instytut Wydawniczy Znak).
Efekt tytanicznej faktograficznej pracy autorki, który dla czytelnika stanowi niezaprzeczalny impuls do stawiania kolejnych pytań o kształt świata i niezwykły, złożony obraz człowieka na przykładzie świadectwa z życia i działalności Prymasa Tysiąclecia.

Wyróżnienia
„Rzymskie Pasje” autorstwa Hanny Suchockiej (Rosikon Press).
Autorski przegląd kościołów stacyjnych Rzymu, wzbogacony o głęboką analizę historyczno -architektoniczno - społeczną. Niezwykły przewodnik po najciekawszych duchowych zakątkach Wiecznego Miasta.

„Sprawiedliwi. Jak Polacy ratowali Żydów przed zagładą” autorstwa Grzegorza Górnego (Rosikon Press).
Świadectwa heroizmu Polaków okazywanego na rzecz mieszkańców narodowości żydowskiej podczas II Wojny Światowej. Ważny głos w dyskusji o współistnieniu i koegzystencji dwóch narodów.

„Bóg jest większy” - rozmawiają abp Henryk Franciszek Hoser SAC i Michał Królikowski.
Zapis nietuzinkowej rozmowy, zawierającej życiowe i religijne credo abp Henryka Franciszka Hosera. Opowieść o miłości do Kościoła i uporczywych staraniach na rzecz rozwoju jego działalności powszechnej i misyjnej.


Kategoria „Multimedia”

Nagroda
„Multimedialna katecheza dla dzieci w wieku 5-9 lat” w opracowaniu ks. Rafała Bednarczyka, ks. Dariusza Kurzydło, Doroty Sys oraz Mateusza J. Totaka (Young Digital Planet).
Katechetyczna pomoc na miarę wyzwań XXI wieku umiejętnie wykorzystująca najnowsze osiągnięcia technologii komunikacyjnych. Multimedialna publikacja, która w przyjazny dla najmłodszych dzieci sposób na co dzień przybliża im nauki Jezusa Chrystusa.

Wyróżnienia
„Pytaki - NieZwykła Gra Rodzinna” Aleksandry Sulej i Michała Kreczmańskiego (DOBRETO Wydawnictwo).
Zabawa i edukacja w jednym - mądra propozycja pożytecznego wspólnego spędzanie wolnego czasu dla całej rodziny.

„Św. Paweł - Pierwszy List do Koryntian” w interpretacji Krzysztofa Kolbergera z udziałem Lidii Sieczkowskiej, Roberta Hauptmanna i Jarosława Sieczkowskiego (Biblioteka Miejska im. M. Musierowicz w Puszczykowie).
Mądrość nauczania św. Pawła w pełnej pasji interpretacji Krzysztofa Kolbergera oraz urzekającym towarzystwie muzyki Mozarta, Bacha i Mendelssohna.

Kategoria „Muzyka chrześcijańska”

Nagroda
„Golgota Jasnogórska” Ernesta Brylla, Marcina Stycznia i Joanny Lewandowskiej (Edycja Świętego Pawła).
„Effatha” Magda.Lena.Frączek (Wydawnictwo Scriba)

Wyróżnienia
„Jezus Królem Chwały” Zespołu 33 (Drukarnia i Księgarnia św. Wojciecha).


Ponadto Kapituła zdecydowała o przyznaniu:

FENIKS Główny
ks. prof. Tadeusz Ślipko SJ
za imponujący dorobek naukowy, dydaktyczny i organizacyjny, zwłaszcza w czasach wymagających podtrzymywania kruchego kompromisu między władzami Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie a przedstawicielami PRL-u; opracowanie na nowo koncepcji etyki chrześcijańskiej, nawiązującej do osiągnięć tomizmu, personalizmu i metod racjonalnych; rzetelność, sumienność, skromność oraz życzliwość w relacjach międzyludzkich i w pracy badawczej. Dzięki wysiłkom księdza Profesora polska kultura może poszczycić się podręcznikami z zakresu etyki i jej historii, w których postuluje się, zgodnie z najstarszą, europejską tradycją, niezbywalną więź ludzkiego poznania z wychowaniem i cnotami obywatelskimi. Jego otwartość oraz wrażliwość na szczególnie aktualne i zarazem kontrowersyjne problemy współczesności sprawia, że rozszerza się w Polsce obszar zawsze możliwego porozumienia, wzajemnego szacunku i pokornej akceptacji odmiennych sposobów życia, myślenia i działania.

Nagrody FENIKS Diamentowy
dla ks. prof. Remigiusza Popowskiego za niezwykle obszerny i unikatowy pod względem jakości warsztatu dorobek translatorski, w tym za najnowszy przekład „Septuaginty” jako opus vitae laureata.

Nagrodę otrzymuje również Oficyna Wydawnicza Vocatio za „propagowanie twórczości translatorskiej” ks. prof. Remigiusza Popowskiego wyrażonej m.in. w przekładzie „Septuaginty” i Nowego Testamentu oraz licznych edycjach słownikowych.


FENIKS Specjalny
Prof. Władysław Stróżewski za dobitne świadectwo w służbie filozofii, odsłaniające zadziwienie pięknem i zarazem grozą świata, będące poszukiwaniem odpowiedzi na najbardziej zasadnicze pytanie, jakie stawia przed ludźmi rzeczywistość. Namysł nad sensem istnienia, nad Bogiem, istotą człowieczeństwa, nad prawdą i wolnością, uzyskuje w interpretacjach Profesora niezwykle wyrafinowaną postać, pozbawioną najmniejszych nawet ideologicznych naleciałości. Powiązanie filozofii klasycznej z fenomenologią, otwartość na propozycje najnowszych nurtów intelektualnych, wieloletnia opieka nad polskim środowiskiem filozoficznym i troska, aby Polacy nie zaprzestali wysiłku eliminowania z codzienności tego, co jest przeciwieństwem miłości, co ją zabija – oto naczelne postulaty badawczego i egzystencjalnego trudu Profesora. Bez jego książek, nauczycielskich pasji, jak też naukowej pokory krajobrazy polskiej kultury byłyby nazbyt ubogie, pozbawione wyrazistego autorytetu. Doktor honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego.

FENIKS Specjalny (muzyczny)
Stanisław Szczyciński za dorobek kompozytorski i aranżacyjny, który w niestrudzony sposób propaguje muzykę religijną, wyrażany na wielu płaszczyznach aktywności artystycznej (kompozytorskiej, aranżacyjnej, pianistycznej, wokalnej). Także za działalność animacyjną i producencką, której pokłosiem są liczne inicjatywy i projekty muzyczne głęboko osadzone w tradycji muzyki religijnej, przybliżające współczesnym muzykę dawną, chóralną, kanony, pieśni pasyjne, oratoria, pieśni mszalne ale także prezentujące bardziej popularną formę piosenki o silnie poetyckim zabarwieniu.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg