Kościół w obronie prześladowanej ludności

Jesteśmy zaniepokojeni losem rodzin chłopskich, którym zdrowie, jedność i kultura są niszczone - takie słowa znalazły się w wielkopostnym przesłaniu episkopatu Paragwaju.

„Patrząc na rzeczywistość w naszym kraju, widzimy cierpienie ludzi, wpisane w mękę, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Jesteśmy zaniepokojeni losem rodzin chłopskich, którym zdrowie, jedność i kultura są niszczone”. Takie słowa znalazły się w wielkopostnym przesłaniu episkopatu Paragwaju. Hierarchowie podkreślają trudny w niektórych rejonach kraju los wiejskich rodzin, zmuszanych do przesiedlenia wskutek rozpylania substancji toksycznych na zamieszkiwanych przez nich terenach. Jest to skutek działania wielu przedsiębiorstw rolnych, które nie przestrzegają przepisów ochrony środowiska.

Biskupi wskazali także na inne problemy, z którymi boryka się ludność tego kraju. Chodzi m.in. o przestrzeganie praw ludności rdzennej, znaczne pogorszenie się systemu edukacji czy upadek moralny. Zwrócono również uwagę na upolitycznienie instytucji państwowych, które powinny pozostawać autonomiczne i niezależne. Wielkim wyzwaniem jest stale rosnąca liczba bezrobotnych, zwłaszcza wśród młodzieży, oraz ubóstwo wielu rodzin, wynikające z braku godziwego zatrudnienia.

Ponadto w liście episkopatu zaapelowano o godne traktowanie więźniów i aresztowanych, a także o wydanie w pewnych przypadkach ostatecznych wyroków. Biskupi Paragwaju odnoszą się tutaj m.in. do pięciu więźniów, którzy podjęli w ostatnich dniach strajk głodowy. Aresztowano ich w 2012 r. Zostali oni oskarżeni o zabójstwo 11 osób podczas zamieszek, które stały się przyczyną kryzysu politycznego i ustąpienia prezydenta Fernando Lugo.
 

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| KOŚCIÓŁ

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama