"Jeśli jest relatywizm, to konieczny jest powrót do prawdy – powiedział KAI abp Marek Jędraszewski tuż po wybraniu go na zastępcę przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski. – Cały wysiłek Kościoła polega na tym by przekazać, iż nie ma dla człowieka lepszej drogi, jak oparte na wolności orędzie Chrystusa" - podkreślił metropolita łódzki.
KAI: Jest Ksiądz Arcybiskup także filozofem specjalizującym się w filozofii współczesnej. Jaki powinien być głos Kościoła w dzisiejszej epoce relatywizmu czy postmodernizmu filozoficznego?
– Jeśli jest relatywizm, to konieczny jest powrót do prawdy. Im więcej prawdy, tym więcej wolności – taka jest prawda o kondycji człowieka. Chodzi tu o prawdę, którą Kościół głosi w imię Jezusa Chrystusa, powtarzając: "Prawda was wyzwoli" – a tą prawdą jest Jezus Chrystus. Jezus pokazywał całym swoim życiem, że wizja człowieka, wizja Kościoła jest oparta na wolności. Jest propozycją, którą można przyjąć i niestety – tragiczna możliwość – można odrzucić. Cały wysiłek Kościoła polega na tym, iż przekazuje, że nie ma lepszej drogi dla człowieka jak właśnie przyjąć to orędzie.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.