Podczas niedzielnego spotkania z wiernymi w Watykanie papież Franciszek wezwał ich do modlitwy za Ukrainę. Do wspólnoty międzynarodowej zaapelował o poparcie inicjatyw na rzecz dialogu i zgody.
Po modlitwie „Anioł Pański” papież powiedział:
Ponownie proszę was o modlitwę za Ukrainę, przeżywającą obecnie trudną sytuację, a zarazem życzę, aby wszystkie strony tego kraju przyczyniły się do przezwyciężenia nieporozumień i do wspólnej budowy przyszłości narodu; do wspólnoty międzynarodowej kieruję stanowczy apel, aby wspierała każdą inicjatywę na rzecz dialogu i zgody.
Serdeczne pozdrowienia kieruję do rodzin, grup parafialnych, stowarzyszeń i do wszystkich pielgrzymów przybyłych z Włoch i różnych krajów.
Pozdrawiam wiernych hiszpańskich przybyłych z diecezji Valladoid i Ibiza oraz włoskich z Amantea, Bresci, Cremony, Terni, Lonate i Ferno, oraz chór z Tassuolo.
Pozdrawiam liczne grupy młodzieży z diecezji: Como, Vicenza, Padwy, Lodi, Cuneo i Cremona. Droga młodzieży, niektórzy z was, niedawno otrzymali sakrament bierzmowanie, albo przygotowują się do jego przyjęcia, inni złożą wyznanie wiary, Bądźcie aktywni w waszych oratoriach. Niech coraz mocniejsza i głębsza staje się wasza więź z Jezusem i niech przyniesie wiele owoców!
W tym tygodniu rozpoczniemy Wielki Post, który jest drogą Ludu Bożego ku Świętom Paschalnym, drogą nawrócenia, walki ze złem, poprzez modlitwę, post i miłosierdzie. Ludzkość potrzebuje sprawiedliwości, pojednania i pokoju. Będzie mogła to osiągnąć jedyne powracając całym sercem do Boga, który jest ich źródłem. Także my wszyscy potrzebujemy Bożego przebaczenia. Wejdźmy w Wielki Post z duchem adorowania Boga i braterskiej solidarności, z tymi, którzy w tych czasach są najbardziej doświadczeni przez nędzę i gwałtowne konflikty.
Wszystkim wam życzę dobrej niedzieli i smacznego obiadu. Do zobaczenia.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.