Zawierzą diecezję Bożemu Miłosierdziu

3 maja br. w sanktuarium w Krakowie Łagiewnikach bp Roman Pindel zawierzy diecezję bielsko-żywiecką Bożemu Miłosierdziu. Będzie to kulminacyjny moment II pieszej pielgrzymki diecezjalnej do łagiewnickiego sanktuarium Miłosierdzia Bożego, która odbędzie się w dniach od 30 kwietnia do 3 maja.

W ubiegłym roku w wędrówce pątniczym szlakiem liczącym około 100 km udział wzięło około 800 osób. W tym roku organizatorzy spodziewają się, że pielgrzymów będzie nawet dwa razy więcej.

Główny przewodnik pielgrzymki ks. Mikołaj Szczygieł wyjaśnia, że główną intencją tegorocznej pielgrzymki jest zawierzanie siebie i Kościoła Bożemu Miłosierdziu. Ostatniego dnia pielgrzymki w Centrum Jana Pawła II biskup bielsko-żywiecki bp Roman Pindel dołączy się do pielgrzymów i przejdzie wraz z nimi do pobliskiego sanktuarium Bożego Miłosierdzia i tu po Koronce o godzinie 15. dokona zawierzenia diecezji, którą kieruje.

„To wydarzenie będzie nadawało cały ton naszemu pielgrzymowaniu. To pragnienie tego Kościoła, aby zawierzyć go Bożemu Miłosierdziu przez posługę, przez ten akt nowego biskupa” – podkreśla kapłan i zaznacza, że inną ważną intencją pielgrzymki jest dziękczynienie za Miłosierdzie, które Bóg objawił przez św. Faustynę, oraz za kanonizację Jana Pawła II, wielkiego apostoła Miłosierdzia.

Innym motywem przyświecającym pielgrzymce jest zachęta, by stawać się apostołami Bożego Miłosierdzia dla świata. Jak podkreśla ks. Szczygieł, hasło, które w szczególny sposób będzie rozważane w drodze, odnosi się do słów Jana Pawła II z 17 sierpnia 2002, kiedy konsekrując łagiewnicką świątynię, apelował by „przekazywać światu ogień Miłosierdzia”.

Piesza pielgrzymka do Łagiewnik ma być także jedną z inicjatyw przygotowujących diecezję bielsko-żywiecką do Światowych Dni Młodzieży 2016 w Krakowie z udziałem papieża Franciszka.

Piesza pielgrzymka bielsko-żywiecka to jedyna tego typu diecezjalna inicjatywa w dziejach łagiewnickiego sanktuarium Bożego Miłosierdzia. W ubiegłym roku wśród pątników, którzy przeszli trasę z Bielska-Białej do Łagiewnik dominowali ludzie z Podbeskidzia, ale szły także osoby z innych stron Polski, a nawet z zagranicy.

Jedna z organizatorek pielgrzymki Irena Papla poinformowała, że w tym roku pielgrzymi pójdą w pięciu grupach, których nazwy pochodzą od opiekunów duchowych: bł. Michała Sopoćki, św. Jana Pawła II, św. Faustyny, św. abp. Józefa Bilczewskiego i św. Brata Alberta Chmielowskiego.

Zapisy na pielgrzymkę do Łagiewnik ruszają 3 marca w Bielsku-Białej, Cieszynie, Żywcu, Milówce, Kętach, Andrychowie, Oświęcimiu oraz na stronie internetowej www.faustyna.diecezja.bielsko.pl. Potrwają do 6 kwietnia.

Trasa pielgrzymki, która wyruszy z bielskiego sanktuarium w Hałcnowie prowadzi przez Kęty, Malec, Witkowice, Nidek, Wieprz, Tomice, Wysoką Radziszów, Świątniki Górne i Mogilany do Krakowa. Pątnicy dotrą do Łagiewnik 3 maja, w liturgiczną uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Przed nawiedzeniem sanktuarium Miłosierdzia Bożego, modlić się będą w Centrum Jana Pawła II.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg