Mistrz hiszpańskiego Złotego Wieku w Brukseli

„Zurbarán. Mistrz hiszpańskiego Złotego Wieku”. Taki tytuł nosi wystawa dzieł tego wielkiego malarza, którą do 25 maja można oglądać w Pałacu Sztuk Pięknych w Brukseli.

Wystawa została zorganizowana z okazji 350-lecia śmierci tego wielkiego mistrza hiszpańskiego baroku. Na wystawę składa się 50 obrazów Zurbarana, w tym niektóre bardzo znane, jak np. „Agnus Dei”. Ukazuje ona dzieła w porządku chronologicznym – od młodzieńczych z Sewilli aż do ostatnich, wykonanych w Madrycie.

Francisco de Zurbarán (1598-1664) malował głównie dla Kościoła i w służbie kontrreformacji. Choć wśród jego prac najliczniejsze są sceny religijne, to jednak nie brak też martwej natury, scen batalistycznych i mitologicznych, szczególnie odkąd został nadwornym malarzem króla Filipa IV. Z tego okresu pochodzi „Zwycięstwo pod Kadyksem” oraz „Prace Herkulesa”. Warto zauważyć, że w zbiorach Muzeum Narodowego w Poznaniu znajduje się obraz Zurbarana „Madonna Różańcowa adorowana przez Kartuzów”. Jest to jedyny w Polsce tak wielki zbiór malarstwa hiszpańskiego XVII wieku z pracami największych mistrzów tego kraju, jak m. in. José Ribera, Velázquez, Juan Careño de Miranda oraz Francisco de Zurbarán.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama