Jan Paweł II wśród świętych - rzeźby Leszka Cieślika w bielskiej Galerii ROK

Jeszcze tylko do 15 lipca w Galerii Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej można podziwiać niezwykłą wystawę prac żywieckiego rzeźbiarza. Leszek Cieślik wykonuje swoje dzieła w kamieniu, zadziwiając odbiorców bogactwem ujęć św. Jana Pawła II, sugestywnie oddających jego miłość do Matki Bożej i ewangeliczne przesłanie jego nauczania.

Impulsem do ich prezentacji były obchody setnych urodzin św. Jana Pawła II.  Szczególnej wymowy nadają wystawie towarzyszące  każdej rzeźbie fragmenty wypowiedzi papieża, wybrane przez artystę i pokazujące nie tylko postać św. Jana Pawła II, ale i to, jak mocno fascynuje i inspiruje on żywieckiego rzeźbiarza.

- Chcieliśmy uczcić to stulecie, a przy tym pokazać, że nauczanie polskiego papieża i jego przesłanie nie tylko nie zostało zapomniane, ale też ciągle inspiruje artystów i jest twórcze - mówi Leszek Werpachowski, dyrektor ROK. - Podczas wielu lat spędzonych za granicą wiele razy spotykałem się z przykładami niezwykłej siły Jana Pawła II, który z wezwaniem, by otworzyć drzwi Chrystusowi, potrafił dotrzeć do milionów na całym świecie i wciąż dociera...

Artysta z małżonką oraz organizatorami i patronami wystawy w Galerii ROK   Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Artysta z małżonką oraz organizatorami i patronami wystawy w Galerii ROK

Pierwsza wystawa Leszka Cieślika, utalentowanego rzeźbiarza z Żywca, odbyła się w ROK-u 20 lat temu. Od tego czasu artysta odniósł wiele sukcesów, zebrał całą kolekcję nagród na konkursach. Dziś z wielką dumą i wzruszeniem patrzy na wystawę prac, które pokazują jego fascynację pontyfikatem i postacią św. Jana Pawła II. Cały seria dzieł ilustruje szczególną więź papieża z Maryją, jego miłość do krzyża. Autor sam każdą z rzeźb opatrzył osobiście wybranym cytatem z papieskich wypowiedzi.

- Chcę podzielić się moją refleksją i zachęcić do wspomnień związanych z papieżem. Dla mnie najważniejsza była prawda, obecna w każdym jego słowie czy geście. Teraz, z perspektywy lat, dostrzegam tę ponadczasową prawdę jeszcze wyraźniej i jestem pewny, że należy z niej czerpać. Warto też zdać sobie sprawę, jak mocno papież wpłynął na świat i na nas –-mówi artysta.

Z uznaniem na temat rezultatów tych artystycznych poszukiwań wypowiada się ks. dr hab. Krzysztof Sordyl, diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych. - Każdy, kto spotyka się z życiem i dziełem św. Jana Pawła II, odkrywa Boga, który jest najdoskonalszym twórcą i artystą. Bóg dzieli się z ludźmi misterium stworzenia i powierza im zadanie bycia twórcą. To sprawia, że świat jest kreowany również poprzez sztukę i opromieniony blaskiem Bożego piękna - mówi ks. Sordyl, zaznaczając, że artysta Leszek Cieślik, zainspirowany myślą Jana Pawła II, włącza się w to owocne przenikanie się sztuki i religii.

Jak dodaje Zbigniew Micherdziński, kurator pięknej ekspozycji dzieł, wystawę w Galerii ROK można oglądać w godzinach pracy ROK do 15 lipca. Od 18 września będzie też prezentowana w Żywcu.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama