Jeszcze tylko do 15 lipca w Galerii Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej można podziwiać niezwykłą wystawę prac żywieckiego rzeźbiarza. Leszek Cieślik wykonuje swoje dzieła w kamieniu, zadziwiając odbiorców bogactwem ujęć św. Jana Pawła II, sugestywnie oddających jego miłość do Matki Bożej i ewangeliczne przesłanie jego nauczania.
Impulsem do ich prezentacji były obchody setnych urodzin św. Jana Pawła II. Szczególnej wymowy nadają wystawie towarzyszące każdej rzeźbie fragmenty wypowiedzi papieża, wybrane przez artystę i pokazujące nie tylko postać św. Jana Pawła II, ale i to, jak mocno fascynuje i inspiruje on żywieckiego rzeźbiarza.
- Chcieliśmy uczcić to stulecie, a przy tym pokazać, że nauczanie polskiego papieża i jego przesłanie nie tylko nie zostało zapomniane, ale też ciągle inspiruje artystów i jest twórcze - mówi Leszek Werpachowski, dyrektor ROK. - Podczas wielu lat spędzonych za granicą wiele razy spotykałem się z przykładami niezwykłej siły Jana Pawła II, który z wezwaniem, by otworzyć drzwi Chrystusowi, potrafił dotrzeć do milionów na całym świecie i wciąż dociera...
Alina Świeży-Sobel /Foto Gość Artysta z małżonką oraz organizatorami i patronami wystawy w Galerii ROKPierwsza wystawa Leszka Cieślika, utalentowanego rzeźbiarza z Żywca, odbyła się w ROK-u 20 lat temu. Od tego czasu artysta odniósł wiele sukcesów, zebrał całą kolekcję nagród na konkursach. Dziś z wielką dumą i wzruszeniem patrzy na wystawę prac, które pokazują jego fascynację pontyfikatem i postacią św. Jana Pawła II. Cały seria dzieł ilustruje szczególną więź papieża z Maryją, jego miłość do krzyża. Autor sam każdą z rzeźb opatrzył osobiście wybranym cytatem z papieskich wypowiedzi.
- Chcę podzielić się moją refleksją i zachęcić do wspomnień związanych z papieżem. Dla mnie najważniejsza była prawda, obecna w każdym jego słowie czy geście. Teraz, z perspektywy lat, dostrzegam tę ponadczasową prawdę jeszcze wyraźniej i jestem pewny, że należy z niej czerpać. Warto też zdać sobie sprawę, jak mocno papież wpłynął na świat i na nas –-mówi artysta.
Z uznaniem na temat rezultatów tych artystycznych poszukiwań wypowiada się ks. dr hab. Krzysztof Sordyl, diecezjalny duszpasterz środowisk twórczych. - Każdy, kto spotyka się z życiem i dziełem św. Jana Pawła II, odkrywa Boga, który jest najdoskonalszym twórcą i artystą. Bóg dzieli się z ludźmi misterium stworzenia i powierza im zadanie bycia twórcą. To sprawia, że świat jest kreowany również poprzez sztukę i opromieniony blaskiem Bożego piękna - mówi ks. Sordyl, zaznaczając, że artysta Leszek Cieślik, zainspirowany myślą Jana Pawła II, włącza się w to owocne przenikanie się sztuki i religii.
Jak dodaje Zbigniew Micherdziński, kurator pięknej ekspozycji dzieł, wystawę w Galerii ROK można oglądać w godzinach pracy ROK do 15 lipca. Od 18 września będzie też prezentowana w Żywcu.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.