Komisja duszpasterstwa radzi

W Warszawie zakończyły się dwudniowe obrady Komisji Duszpasterstwa Konferencji Episkopatu Polski, poświęcone omówieniu programu duszpasterskiego na rok 2014/2015. Wiele czasu poświęcono także duchowym przygotowaniom do Światowych Dni Młodzieży, jakie odbędą się w Krakowie latem 2016 r.

Jak poinformował abp Hoser, z badań ISKK dotyczących diecezji warszawsko-praskiej wynika, że w działalność Kościoła zaangażowanych jest 10% osób świeckich, a z tego kilka procent działa praktycznie na rzecz parafii.

„W związku z tym albo będziemy dokładać nowe łaty do starego sukna, co nie będzie przyjęte, bo wszyscy księża powiedzą, że nie mają ani możliwości, ani czasu, ani pieniędzy, by to robić; albo – co wydaje mi się bardziej racjonalne – będziemy przekształcać istniejące struktury i grupy parafialne tak, by je zdynamizować pod względem misyjnym” – powiedział.

Jak podkreślił, uczestnictwo proboszczów w kursach jest bardzo ważne. – Jeżeli oni nie będą w nich uczestniczyć, to się nic nie zmieni. Niektórzy mi powiedzieli, że nie potrafią współpracować ze świeckimi, bo nikt ich tego nie uczył, teraz jest okazja by się tego uczyć– dodał abp Hoser.

Apel o włączenie się w Wielką Nowennę Fatimską

Włączenie się w uczestnictwo w Wielkiej Nowennie Fatimskiej przed setną rocznicą objawień fatimskich w 2017 r. powinno stać się jednym z elementów ogólnopolskiego programu duszpasterskiego na najbliższe lata – zasugerował ks. dr Krzysztof Czapla SAC z Sekretariatu Fatimskiego w Zakopanem.

Ponieważ w roku duszpasterskim 2014/2015 obowiązywać będzie tematyka „Nawrócenie – czas oczyszczenia i oświecenia” oraz hasło „Nawróćcie się i wierzcie w Ewangelię”, jednym z elementów realizowanego w tym czasie programu duszpasterskiego Kościoła w Polsce mogłoby być liczniejsze zaangażowanie się duchownych oraz wiernych świeckich w Wielką Nowennę Fatimską.

Nowenna rozpoczęła się 13 maja 2009 r., a zakończy 13 maja 2017 r. Ks. Czapla podkreślał, że wołanie o włączenie się w Nowennę jest zarazem wołaniem o pokutę i nawrócenie. Do Nowenny – choć rozpoczęła się ona kilka lat temu - włączyć się można w każdym czasie i może to uczynić każdy, kto chce się modlić i pracować dla Maryi.

Pallotyn przywołał daty z historii Kościoła w Polsce i na świecie, związane z początkiem inicjatywy Wielkiej Nowenny Fatimskiej – od Ślubów króla Jana Kazimierza w 1656 r., poprzez poświęcenie Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi przez Episkopat Polski w 1946 r., aż po poświęcenie Niepokalanemu Sercu świata i Rosji, którego dokonał Jan Paweł II w 1984 r.

Jak włączyć się w to dzieło? Kapłan apelował, by realizować na co dzień to, o co Maryja prosiła w Fatimie: odmawiać różaniec (najlepiej codziennie); odprawiać nabożeństwo pierwszych sobót miesiąca wygradzające za grzechy tych, którzy ranią Niepokalane Serce Maryi; świadomie poświęcać się Niepokalanemu Sercu przynajmniej raz w roku (22 sierpnia, w święto Maryi Królowej); odmawiać modlitwę Wielkiej Nowenny Fatimskiej raz w tygodniu; uczestniczyć w nabożeństwach fatimskich każdego 13. dnia miesiąca; poznawać Maryję poprzez lekturę literatury maryjnej.

Działania związane z nowenną koordynuje Sekretariat Fatimski w Polsce, funkcjonujący przy sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej w Zakopanem. Sanktuarium zostało wybudowane jako wotum dziękczynne za cud ocalonego życia w zamachu Jana Pawła II za wstawiennictwem Matki Bożej Fatimskiej. 7 czerwca 1997 r. papież osobiście konsekrował ten kościół.

«« | « | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg