Papież Franciszek ochrzcił 32 dzieci

Ojciec Święty w Niedzielę Chrztu Pańskiego przewodniczył Eucharystii z obrzędem chrztu dzieci w Kaplicy Sykstyńskiej. Do tego momentu, w którym człowiek staje się członkiem Kościoła nawiązał też podczas środowej audiencji.

Papież Franciszek w krótkiej, 3-minutowej homilii apelował do rodziców, by przekazywali wiarę swym dzieciom. Podkreślił, że wiara jest najpiękniejszym dziedzictwem, jakie rodzice mogą zostawić swym dzieciom.- Chrzest jest sakramentem, który umacnia naszą własną wiarę i angażuje nas jako członków życia w Chrystusie i Jego Kościele - powiedział Ojciec Święty.

Papież przypomniał, że Pan Jezus nie musiał być ochrzczony, ale jak mawiali pierwsi teologowie, swoim ciałem i bóstwem uświęcił wszystkie wody, aby mogły służyć chrztowi. - Następnie Jezus, zanim wstąpił do nieba nakazał nam, byśmy szli na cały świat, aby chrzcić wszystkie narody. Od tego dnia aż po dziś dzień trwa nieprzerwany łańcuch: chrzczono dzieci, a dzieci z kolei swoje dzieci. Ten łańcuch trwa nadal, a ochrzczone dziś dzieci same kiedyś chrzcić będą swoje potomstwo - mówił Ojciec Święty. Przypomniał, że chrzest wraz z bierzmowaniem należy do sakramentów wtajemniczenia chrześcijańskiego i stanowią jedno wielkie wydarzenie sakramentalne upodabniające nas do Chrystusa, co sprawia, że jesteśmy żywym znakiem Jego obecności i miłości.

Pełny tekst papieskiego rozważania znajdziesz TUTAJ

Słowom Ojca Świętego towarzyszył płacz dzieci. - Niektóre płaczą, bo nie jest im wygodnie albo dlatego, że są głodne. Jeśli są głodne, mamy, nakarmcie je spokojnie. Bo one są dzisiaj bohaterami - mówił Franciszek na zakończenie.

Media zwracają przy tej okazji uwagę głównie na jeden aspekt. Wśród ochrzczonych jest 7-miesięczna Giulia, której rodzice mają wyłącznie ślub cywilny. Do tej pory wymogiem udziału w ceremonii w Kaplicy Sykstyńskiej był ślub kościelny rodziców. Wcześniej media informowały, że matka i ojciec Giulii poprosili papieża, by ochrzcił ich córkę podczas audiencji generalnej w Watykanie. Wtedy papież powiedział, by zgłosili się do jego współpracowników. Ci zaś wkrótce skontaktowali się z rodzicami dziewczynki, którzy oboje pracują jako wojskowi.

Do tego, by żyć chrztem każdego dnia papież wzywał już w środę podczas audiencji generalnej. Mówił, że na tym sakramencie zbudowana jest nasza wiara. - Grozi nam zatracenie świadomości tego, co Pan uczynił w nas. Zatracenie otrzymanego przez nas daru. Ostatecznie uważamy go jedynie za pewne wydarzenie, które miało miejsce w przeszłości i nie z powodu naszej woli, ale woli naszych rodziców. Dlatego nie ma on żadnego wpływu na teraźniejszość. Tymczasem jest to aktualna rzeczywistość w naszym życiu – mówił papież Franciszek.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg
 • saherb
  13.01.2014 20:56
  Myślę, że ta sytuacja z chrztem dziecka rodziców żyjących bez ślubu kościelnego to było jakieś niedopatrzenie. Pewnie ci rodzice poprosili o chrzest, a papież chyba nie wiedział o ich sytuacji matrymonialnej. Teraz już nie mógł się z tego wycofać, żeby nie było jakiejś niezręczności.
  Druga opcja to taka, że nie można przecież karać dziecka za grzech/niedopatrzenia/zaniedbania itp. rodziców.
 • Bogdan
  14.01.2014 01:49
  Co to ma wspolnego z wybaczaniem ????Tu nie chodzi o to ze dziecko ma prawo i jest niewinne.
  Na katechezach uczono nas ze najpierw slub koscielny a potem dzieci !!!!!!!!!
  W innym przypadku to grzech ciezki.
  Teraz jest to sprawa obojetna,czyli to w co wierzylismy razem z malzonka przez 50 kilka lat to byla bajka??????
 • Jan
  14.01.2014 12:47
  komentować nie ma potrzeby - z wiadomych przyczyn jest oczywiste, że papież źle zrobił chrząc to dziecko akurat w takich okolicznościach, a zrobił to przeciw całej Tradycji i Nauczaniu ponad 2000 letniemu Kościoła. Chcę zwrócić na co innego uwagę. Otóż, po konklawe, kiedy pierwszy raz pokazał się Ludowi Bożemu na balkonie nie powiedział "Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus", ale buonasera, czyli dobry wieczór - już to było wskazówką, że będzie to, co najmniej kontrowersyjny pontyfikat
 • Savonarola
  15.01.2014 07:33
  PAPIEZ OCHRZCIL DZIECI,A ONE Z RADOSCI...posikaly sie.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.