W Betlejem obchodzono uroczystość Objawienia Pańskiego. Rozpoczęła się ona już 5 stycznia uroczystym ingresem kustosza Ziemi Świętej o. Pierbattisty Pizzaballi do bazyliki Narodzenia Pańskiego.
Tegoroczne obchody uroczystości Objawienia Pańskiego przebiegały w atmosferze szczególnej radości. Od grudnia, gdy łaciński patriarcha Jerozolimy Fouad Twal poinformował o planowanej wizycie Papieża w Ziemi Świętej, wierni oczekiwali na podanie dokładnej daty i planu pielgrzymki. Wczoraj, w rocznicę pielgrzymki Pawła VI, Ojciec Święty podał długo oczekiwaną datę: 24-26 maja. Wszyscy wierni, szczególnie w Jerozolimie i Betlejem, z wielką radością przyjęli wiadomość, że Papież odwiedzi te miasta. Wyrazem tej radości było bicie dzwonów, które rozległo się niemal we wszystkich kościołach. Kustosz Ziemi Świętej o. Pierbattista Pizzaballa wyraził nadzieję, że papieska wizyta połączy w działaniu chrześcijańskie wspólnoty Ziemi Świętej.
Dziś, w dzień Objawienia Pańskiego, wspólnota chrześcijańska zgromadziła się na uroczystej Mszy w przylegającym do bazyliki Narodzenia franciszkańskim kościele św. Katarzyny. Wzięli w niej udział liczni parafianie z Betlejem, Beit Sahour i Beit Jala, jak też przedstawiciele korpusu dyplomatycznego. Podczas liturgii wierni modlili się przede wszystkim w intencji pielgrzymki Papieża Franciszka do Ziemi Świętej, w tym do Betlejem.
W godzinach popołudniowych odbyły się nieszpory kolędowe, a po nich procesja do Groty Narodzenia i do ołtarza Pokłonu, gdzie została odśpiewana Ewangelia o pokłonie trzech mędrców ze Wschodu. W procesji niesiono symboliczne dary: złotą różę, dar Papieża Pawła VI, naczynie z mirrą i szkatułkę kadzidła. Na zakończenie procesji ojciec kustosz udzielił zebranym błogosławieństwa. Nieszpory i procesja z figurką Dzieciątka Jezus kończą betlejemskie obchody katolickich świąt Bożego Narodzenia. Nie oznacza to jednak, że w Betlejem kończy się już Boże Narodzenie. Kościoły prawosławne bowiem dopiero rozpoczynają okres Bożego Narodzenia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.