Czas porządkowania sumień

Adwent jest szkołą czekania. To nie jest czas umartwień, ale porządkowania naszych sumień – tak piszą o Adwencie w specjalnym liście pasterskim polscy biskupi.

List jest czytany w kościołach w niedzielę 1 grudnia. W liście pt. „Wierzę w Syna Bożego” wspominają też o kulturotwórczej roli chrztu Polski, którego 1050 rocznica przypada za 3 lata, o przygotowaniach duszpasterskich do tego jubileuszu, a także o kanonizacji dwóch wielkich papieży Jana XXIII i Jana Pawła II.

Biskupi przypominają, że Adwent to radosne oczekiwanie na Zbawiciela. Zauważają, że wielu ludzi, także wielu chrześcijan – nie potrafi czekać. „Charakterystyczne dla współczesnego człowieka, zwłaszcza młodego, jest to, że chce mieć wiele, od razu i po najniższych kosztach. Nie umiemy cierpliwie czekać nawet na święta Bożego Narodzenia” – piszą polscy biskupi. Zachęcają, by w Adwencie uczestniczyć w dniach skupienia i rekolekcjach, przez spowiedź przygotować się „na spotkanie z Tym, który przychodzi” a serca „otworzyć na potrzeby innych”.

Polscy biskupi zwracają także uwagę, iż tegoroczny Adwent rozpoczyna bezpośrednie, trzyletnie przygotowanie do obchodów 1050. rocznicy chrztu Polski. Mottem specjalnego programu duszpasterskiego na lata 2013-2017 będą słowa „Przez Chrystusa, z Chrystusem, w Chrystusie. Przez wiarę i chrzest do świadectwa”.

Jak podkreślają, program ten jest „propozycją duchowej drogi prowadzącej do odnowienia przymierza chrzcielnego z Bogiem, do postawienia Boga w centrum naszego życia i do dawania świadectwa wiary. Jest ono ważne w naszych rodzinach, wspólnotach, parafiach a zwłaszcza wobec naszych sióstr i braci, którzy żyją już tak, jakby Boga nie było, dla których Adwent nie istnieje, bo nie mają na co czekać Chcemy najpierw ewangelizować samych siebie. Chcemy się nawracać. Ale chcemy także docierać z Dobrą Nowiną do tych, którzy – jak mówi Papież Franciszek – ‘żyją na peryferiach’” – piszą polscy biskupi.

Mają nadzieję, że obchody 1050. rocznicy chrztu Polski staną się impulsem do odnowienia i umocnienia wiary gdyż – jak piszą – „świętowanie tej rocznicy nie może być celem samym w sobie”.

Biskupi podkreślają też, iż w rozpoczynającym się w I niedzielę Adwentu nowym roku duszpasterskim szczególnym wydarzeniem będzie kanonizacja dwóch wielkich papieży Jana XXIII i Jana Pawła II. „Jego kanonizacja jest ostateczną pieczęcią, gwarantującą autentyczność tego, czym sam żył i co nam proponował. Od nas zależy, czy ogłoszenie świętym tego Świadka wiary zostawi w nas ślad, czy zaowocuje w naszych sercach i postawach żywą wiarą, głęboką nadzieją i gorącą miłością” – zauważają autorzy listu pasterskiego.

Odnoszą się także, do zakończonego właśnie Roku Wiary. „ Uświadamialiśmy sobie, że wiara jest darem, ale także poważnym zadaniem. Nie możemy poprzestać na wzruszeniach. Nie możemy tylko wspominać przeszłości. Dlatego nie powinniśmy uciekać przed odpowiedzialnością za przekaz wiary tym, którzy idą z nami i przyjdą po nas. To jest największe wyzwanie, przed jakim stajemy. Postarajmy się wypełnić to zadanie, poprzez kierowanie się zasadami wiary, dawanie świadectwa w najbliższym otoczeniu i obronę Kościoła. Wiara musi przenikać nasze myślenie i działanie, naszą pracę nad sobą i apostolstwo” – apelują.

List pasterski pt. „Wierzę w Syna Bożego” zostanie odczytany w kościołach 1 grudnia br.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| ADWENT, BISKUPI

Reklama

Reklama