Ma 52 lata. Papież Franciszek mianował ks. Daria Gervasiego biskupem pomocniczym dla południowej części Wiecznego Miasta. Nominację ogłosił kard. Angelo De Donatis, wikariusz generalny Rzymu.
Nominację ogłoszono dziś w południe w Sali Pojednania Pałacu Laterańskiego, w obecności biskupów pomocniczych, prefektów i personelu wikariatu generalnego, a jednocześnie także w biurze prasowym Stolicy Apostolskiej.
Ksiądz Dario Gervasi jest rzymianinem, ma 52 lata (urodził się 8 maja 1968 r.), od 2014 r. był proboszczem parafii Zmartwychwstania Naszego Pana Jezusa Chrystusa w Giardinetti, a od 2019 r. - prefektem XVII prefektury. Jest najmłodszy wśród biskupów pomocniczych Rzymu, co podkreślił kard. De Donatis, przedstawiając go zebranym. Jako stolicę tytularną otrzymał Subaugustę. Zastąpił bp. Gianrica Ruzzę, który w czerwcu został mianowany przez papieża Franciszka na biskupa diecezji Civitavecchia-Tarquinia.
Ksiądz Gervasi ukończył studia w Papieskim Wyższym Seminarium Rzymskim. Święcenia kapłańskie przyjął w bazylice św. Piotra 22 maja 1994 r. z rąk kard. Camilla Ruiniego (tego dnia Jan Paweł II był chory i nie mógł przewodniczyć święceniom) i kontynuował studia z teologii dogmatycznej na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim, gdzie uzyskał licencjat. Od 1994 do 2000 r. był wikariuszem w parafii Santa Maria delle Grazie (Matki Bożej Łaskawej) al Trionfale, a następnie parafii Świętych Joachima i Anny na terenie Torre Spaccata/Cinecittà, którą od 2003 do 2008 r. prowadził już jako proboszcz.
Był prorektorem Papieskiego Wyższego Seminarium Rzymskiego w latach 2008-2014, kierując też Dziełem Powołań Kapłańskich w latach 2009-2011, a także delegatem Kongregacji Misjonarzy Instytutu Cesarskiego Karola Boromeusza od 2009 do 2014 roku.
Święcenia biskupie ks. Gervasiego zaplanowano na 18 października w bazylice św. Jana na Lateranie.
Największy włoski katolicki dziennik "Avvenire" przytacza pełne wzruszenia słowa biskupa nominata: "Jestem jeszcze trochę oszołomiony radością i niedowierzaniem, ale bardzo szczęśliwy, że mogę być w południowej części Rzymu, aby próbować, wspólnie z innymi, służyć Panu Jezusowi".
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.