Przedstawiciel angolańskiego ministerstwa kultury w wypowiedzi dla AFP zdementował doniesienia, jakoby władze zakazały wyznawania islamu w tym kraju. Sprawa wciąż jednak wydaje się dość skomplikowana.
- Nie ma w Angoli wojny z religią muzułmańską, ani jakąkolwiek inną - oświadczył Manuel Fernando, dyrektor Krajowego Instytutu Spraw Religijnych, podlegającego ministerstwu.
Dodał, że nie istnieją żadne wytyczne, mające na celu niszczenie lub zamykanie miejsc kultu.
Sprawa wydawałaby się jasna, gdyby nie dziwnie wymijające odpowiedzi, jakich na pytania o tę kwestię udzielają placówki dyplomatyczne tego kraju. Wprawdzie dyplomata Angoli, akredytowany w Waszyngtonie zaprzeczył doniesieniom o zakazie wyznawania w jego kraju islamu, jednak uczynił to anonimowo. Oficjalnie ambasada ta stwierdziła jedynie, że nie ma żadnych informacji na ten temat.
Podobną deklarację usłyszeliśmy w ambasadzie Angoli w Warszawie. Odmówiono nam jakiegokolwiek komentarza z braku pewnych informacji w tej sprawie.
Wydaje się, że sytuacja w Angoli jest napięta, jednak trudno zdobyć szczegółowe informacje na ten temat. Jeden z południowoafrykańskich serwisów - zaprzeczając doniesieniom o zakazie – doniósł jednak, że mamy w Angoli do czynienia z kryzysem: „Prawie 300 ludzi protestujących przeciw rządowi zostało w ostatnim tygodniu uwięzionych po tym, jak dwóch działaczy zostało zabitych przez siły rządowe.”
Wciąż staramy się o możliwie najdokładniejsze wyjaśnienie, co dzieje się w Angoli. Cokolwiek ustalimy, podamy do wiadomości naszych czytelników.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.