Ukraińscy grekokatolicy, przybyli ze swej ojczyzny i innych krajów, zgromadzili się dziś w bazylice watykańskiej, gdzie od pół wieku czci się w jednym z bocznych ołtarzy ciało św. Jozafata Kuncewicza.
Na początku XVII stulecia, w 1623 r., poniósł on śmierć męczeńską za jedność katolików obrządku wschodniego z Rzymem. Stało się to w Witebsku na Białorusi, wchodzącej wtedy w skład polsko-litewskiej Rzeczypospolitej. Eucharystię dla ukraińskich i także białoruskich pielgrzymów sprawowali przy ołtarzu Konfesji nad grobem św. Piotra greckokatoliccy biskupi z Ukrainy i diaspory rozproszonej po świecie. Przewodniczyli kijowsko-halicki arcybiskup większy Światosław Szewczuk i prefekt Kongregacji dla Kościołów Wschodnich, kard. Leonardo Sandri.
Po liturgii do bazyliki przybył Papież, który powitał obecnych ukraińskim pozdrowieniem Sława Isusu Chrystu – „Niech będzie pochwalony Jezus Chrystus!”. Franciszek przypomniał, że relikwie św. Jozafata, zakonnika reguły bazyliańskiej, umieszczono 22 listopada 1963 r. z woli Pawła VI w ołtarzu św. Bazylego, nieopodal grobu św. Piotra. Męczeński arcybiskup Połocka Jozafat zabiegał z całych sił o jedność Kościoła. Jego wspomnienie ma nas zachęcać do budowania kościelnej komunii przez współpracę, uczenie się od siebie nawzajem i wspólne wyznawanie wiary.
„Towarzyszy nam w tej drodze i stanowi jej centrum Jezus Chrystus, Pan Zmartwychwstały – mówił Franciszek. – To pragnienie komunii zachęca nas, byśmy starali się rozumieć drugiego i szanować go, a także przyjmować i dawać upomnienie braterskie. Drodzy bracia i siostry! Najlepszy sposób uczczenia św. Jozafata to kochać się między sobą oraz kochać jedność Kościoła i jej służyć. Wspiera nas w tym również odważne świadectwo tak wielu męczenników nowszych czasów, którzy są wielkim bogactwem i wielkim wsparciem dla waszego Kościoła. Życzę, by głęboka komunia, którą pragniecie codziennie pogłębiać wewnątrz Kościoła katolickiego, pomagała wam budować mosty braterstwa także z innymi Kościołami i Wspólnotami kościelnymi na ziemiach ukraińskich i w innych miejscach, gdzie wasze społeczności są obecne”.
Dziś wieczorem 29 greckokatolickich biskupów z Ukrainy i z ukraińskiej diaspory gości w polskiej ambasadzie przy Stolicy Apostolskiej. Przyjmuje ich ambasador Piotr Nowina-Konopka.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.