Kościół katolicki ma wielką rolę do odegrania w przeciwdziałaniu zmianom klimatycznym na kuli ziemskiej, i to w wymiarze zarówno globalnym, jak i jednostkowym. Mówiono o tym na międzynarodowej konferencji o zmianach klimatu nt. „Współpraca duchowieństwa na rzecz sprawiedliwości klimatycznej”, która w dniach 18-19 listopada obradowała w Warszawie.
W drugi dniu odbywały się warsztaty w grupach roboczych, na których pokazywano konkretne działania na rzecz przeciwstawienia się skutkom zmian klimatu w różnych częściach świata, np. w Afryce (Niger) i na półkuli południowej (Peru), w Polsce, podejmowane przez buddystów i episkopaty Azji.
„Pierwszy i najważniejszy wniosek, płynący z tego spotkania, to ten, że religie i Kościół muszą się jeszcze bardziej zaangażować i zorganizować na rzecz ochrony środowiska” – powiedziała KAI, podsumowując wstępnie obrady, dr Dominika Dzwonkowska, adiunkt w Instytucie Ekologii i Bioetyki Uniwersytetu Kard. Stefana Wyszyńskiego w Warszawie (UKSW). Podkreśliła kluczowe znaczenie, jakie ma tutaj duchowe podejście do zachodzących zmian i przeciwdziałania im.
W referatach i w czasie dyskusji zgłoszono też wiele ciekawych pomysłów, np. przeprowadzanie wspólnych działań przez członków różnych wyznań i religii, ekumenicznych dni modlitw w tej intencji itp.
Według dr Dzwonkowskiej bardzo ważnym wątkiem dyskusji i wystąpień było apelowanie o budowanie społeczeństwa obywatelskiego, podejmowanie różnych ekologicznych inicjatyw społecznych przez społeczności lokalne w porozumieniu z politykami.
Podkreślano też potrzebę uczenia się i uczenia innych, jak takie społeczności mogłyby zapobiegać zmianom klimatycznym oraz wzmacniania pozycji Kościoła, a zwłaszcza tych jego instytucji, które wspierają tych, którzy najbardziej tracą na tych zmianach. „Chodzi więc o Kościół motywujący teoretycznie wiernych, ale też aktywnie działający, dający żywy przykład konkretnych akcji” – powiedziała rozmówczyni KAI. Wyjaśniła, że jest to zarówno pomoc innym, jak i propagowanie działań indywidualnych, np. ograniczania spożycia i szerzenie nowych paradygmatów rozwoju.
Wśród zgłaszanych wniosków i propozycji pojawił się również projekt utworzenia aplikacji w internecie, która służyłaby wymianie tego rodzaju myśli, a także powołania stałej katolickiej grupy eksperckiej, zajmującej się sprawami zmian klimatycznych z perspektywy chrześcijańskiej.
Organizatorami konferencji były Międzynarodowa Konfederacja dla Rozwoju i Solidarności (CIDSE), skupiająca 17 organizacji katolickich działających na rzecz rozwoju, Caritas Polska i UKSW.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych
Franciszek będzie pierwszym biskupem Rzymu składającym wizytę na tej francuskiej wyspie.