Odnowione mozaiki bazyliki w Getsemani

Po blisko osiemnastu miesiącach zakończyły się prace renowacyjne mozaik bazyliki w Getsemani, miejscu modlitwy Chrystusa przed pojmaniem.

Kościół jest dziełem włoskiego architekta Antonio Barluzziego, zbudowanym w 1924 r. Do jego wzniesienia i wystroju przyczyniło się wiele narodów z całego świata, dlatego często określa się go jako Bazylikę Narodów.

Długotrwałym i pracochłonnym zabiegom konserwatorskim zostały poddane zarówno mozaiki wewnątrz bazyliki, jak i znajdująca się na frontonie mozaika przedstawiająca Chrystusa pośrednika między Bogiem a ludźmi. Spośród odnowionych mozaik wewnątrz bazyliki warto wspomnieć o jednej. Znajduje się ona w prawej nawie i przedstawia scenę pojmania Jezusa. Jest darem polskich żołnierzy armii generała Andersa, którzy po wyzwoleniu ze stalinowskich obozów przebywali przez pewien czas w Palestynie. 

Prace renowacyjne przy mozaikach wymagały specjalnej troski. Konserwatorzy musieli przede wszystkim oczyścić je, uzupełnić brakujące elementy, a także zabezpieczyć je przed deszczem i promieniami słonecznymi. Podczas całego procesu konserwacji bazylika pozostawała otwarta dla pielgrzymów i turystów. Wszelkie prace zostały wykonane przez młodych Palestyńczyków, także muzułmanów, wspieranych przez włoskich konserwatorów sztuki, a finansowało je Stowarzyszenie Pomocy dla Ziemi Świętej (ATS pro Terra Santa). Każdego dnia tysiące pielgrzymów i turystów z całego świata nawiedza Bazylikę Narodów w Getsemani.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg