Po blisko osiemnastu miesiącach zakończyły się prace renowacyjne mozaik bazyliki w Getsemani, miejscu modlitwy Chrystusa przed pojmaniem.
Kościół jest dziełem włoskiego architekta Antonio Barluzziego, zbudowanym w 1924 r. Do jego wzniesienia i wystroju przyczyniło się wiele narodów z całego świata, dlatego często określa się go jako Bazylikę Narodów.
Długotrwałym i pracochłonnym zabiegom konserwatorskim zostały poddane zarówno mozaiki wewnątrz bazyliki, jak i znajdująca się na frontonie mozaika przedstawiająca Chrystusa pośrednika między Bogiem a ludźmi. Spośród odnowionych mozaik wewnątrz bazyliki warto wspomnieć o jednej. Znajduje się ona w prawej nawie i przedstawia scenę pojmania Jezusa. Jest darem polskich żołnierzy armii generała Andersa, którzy po wyzwoleniu ze stalinowskich obozów przebywali przez pewien czas w Palestynie.
Prace renowacyjne przy mozaikach wymagały specjalnej troski. Konserwatorzy musieli przede wszystkim oczyścić je, uzupełnić brakujące elementy, a także zabezpieczyć je przed deszczem i promieniami słonecznymi. Podczas całego procesu konserwacji bazylika pozostawała otwarta dla pielgrzymów i turystów. Wszelkie prace zostały wykonane przez młodych Palestyńczyków, także muzułmanów, wspieranych przez włoskich konserwatorów sztuki, a finansowało je Stowarzyszenie Pomocy dla Ziemi Świętej (ATS pro Terra Santa). Każdego dnia tysiące pielgrzymów i turystów z całego świata nawiedza Bazylikę Narodów w Getsemani.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.