W Warszawie obradowała Rada Naukowa Konferencji Episkopatu Polski. Jej zadaniem jest troska o właściwe funkcjonowanie uczelni kościelnych.
Do aktualnych wyzwań należy troska o to, by kierunki kościelne cieszyły się jeszcze większym zainteresowaniem młodzieży, a także dbałość o wysoki poziom kadr naukowych.
Jak powiedział przewodniczący Rady, bp Andrzej Dziuba, nie brakuje także problemów związanych z sytuacją materialną: „Generalnie cała nauka w Polsce cierpi na brak funduszów i trudno znaleźć uczelnię w Polsce, która nie miałaby problemów finansowych. W ten krajobraz wpisują się także nasze uczelnie, a w jakimś sensie i nasze wydziały teologiczne, zwłaszcza w perspektywie, że poszczególne wydziały będą musiały przejść na tzw. własny rozrachunek. Tutaj pojawia się pytanie: Fizyka się utrzyma, bo może realizować projekty na zewnątrz, prowadzić badania dla różnych instytutów zewnętrznych, ale kto będzie finansował humanistykę?”.
Bp Dziuba wskazał, że nie można wszystkich nauk traktować jednakowo, gdyż niektóre z nich pełnią pewną misję kulturową, formacyjną, cywilizacyjną i wydaje się, że powinny być traktowane inaczej w sposobie ich finansowania.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.