Kurs dla duchownych walczących z pedofilią

Polski Kościół ostro zajął się problemem pedofilii. 40 osób z całej Polski: duchowni, siostry zakonne i świeccy uczą się, jak zwalczać nadużycia seksualne wobec dzieci. To pierwszy taki kurs w Polsce - pisze "Rzeczpospolita".

Inicjatywa jest znakiem troski biskupów o zdrowe i bezpieczne środowisko kościelne - podkreśla bp Wojciech Polak. Jak mówi, to właśnie prewencja ma się przyczynić do promocji ochrony dzieci i młodzieży przed różnymi formami przemocy i wykorzystania, jakie mogą się pojawić w środowisku kościelnym, ale też i poza nim.

Kurs przygotowali eksperci Centrum Ochrony Dzieci Papieskiego Uniwersytetu Gregoriańskiego w Rzymie we współpracy z kliniką w Ulm w Niemczech. Ma on charakter pilotażowy - na razie realizowany jest w 9 krajach. Polska, po Włoszech i Niemczech, dołączyła do niego jako trzecia w Europie.

Inicjator szkolenia o. Adam Żak, jezuita, koordynator episkopatu ds. ochrony dzieci i młodzieży chce też doprowadzić do tego, by w każdej diecezji i prowincji zakonnej był ekspert ds. walki z nadużyciami seksualnymi, a każda jednostka miała swój program prewencyjny. Trzeba na to czasu, ale to możliwe, zwłaszcza że spotykam się z pozytywnymi reakcjami biskupów - mówi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg