Podczas pobytu w sanktuarium Matki Bożej z Bonaria w Cagliari przed Mszą św. papież Franciszek zawierzył mieszkańców miasta i Sardynii opiece ich Patronki.
Oto polski tekst zawierzenia, wygłoszonego przez Ojca Świętego:
PAP/EPA/CIRO FUSCO
Papież przy figurze Matki Bożej
Najświętsza Dziewico i Nasza Pani z Bonaria,
Tobie, z wielką ufnością, poświęcam każde z Twoich dzieci.
Znasz nas a my wiemy, że bardzo nas kochasz.
Dzisiaj, po uwielbieniu Twego Syna Jezusa Chrystusa,
Naszego starszego brata i naszego Boga,
Proszę Cię, skieruj swój wzrok na wszystkich i na każdego.
Proszę Cię za każdą rodzinę tego miasta i tego regionu.
Przywołuję Cię do dzieci i do młodzieży,
Do starców i chorych,
Do samotnych
I do więźniów,
Do głodnych
I do bezrobotnych,
Do tych, którzy stracili nadzieję
I do tych, którym brak wiary.
Błagam Cię także za rządzących i wychowawców.
Matko nasza, strzeż nas wszystkich z czułością
I daj nam swą siłę i wiele pociechy.
Wszyscy jesteśmy Twymi dziećmi: udajemy się pod Twoją opiekę.
Nie zostawiaj nas samych w chwili bólu i doświadczenia.
Powierzamy się w Twoje macierzyńskie serce
I poświęcamy Ci wszystko to, czym jesteśmy i co posiadamy.
I przede wszystkim, Matko Najsłodsza, pokaż nam Jezusa
I naucz nas czynić zawsze i tylko to, co On nam powie. Amen.
Obecny papież jest mocno związany z Matką Bożą z Bonaria w Cagliari, gdyż Jej kult jest znany i rozpowszechniony w Argentynie, a zwłaszcza w Buenos Aires. Podczas spotkania z pielgrzymami sardyńskimi 15 maja br. na Placu św. Piotra w Watykanie wyraził pragnienie udania się na wyspę, aby odwiedzić to sanktuarium. Przypomniał przy tym, że stolica Argentyny i główne miasto Sardynii są od dawna złączone jako miasta partnerskie.
To od hiszpańskiej wersji tytułu Pani z Cagliari pochodzi obecna nazwa Buenos Aires, czyli „dobre powietrze” i to samo znaczy sardyńskie imię Madonny. Początki tych więzi sięgają pierwszej połowy XVI wieku. 3 lutego 1536 do ujścia La Platy przybiło 17 statków hiszpańskich z ok. 1,6 tys. żołnierzy pod dowództwem kapitana Pedro de Mendoza; być może byli wśród nich także marynarze z Sardynii.
Wiadomo natomiast, że wraz z nimi przybyli ojcowie mercedariusze, czyli członkowie zakonu od wykupu niewolników, założonego w 1218 przez Piotra Nolasco. Od 1335 byli oni obecni na Sardynii, gdzie na jednym ze wzgórz znaleźli „dobre powietrze” (bonaria) i tak nazwali to miejsce. Postawili tam klasztor, w którym 25 marca 1370 pojawił się tajemniczy posąg Maryi. Przekazali go żeglarze statku katalońskiego, uratowani w sposób cudowny ze sztormu za wstawiennictwem Madonny.
Później wielcy żeglarze i odkrywcy europejscy zawieźli kult Pani z Bonaria na drugą półkulę dzięki działaniom mercedariuszy, którzy nierzadko też z nimi płynęli. Miasto Buenos Aires założył w 1536 wspomniany Pedro de Mendoza, a po raz drugi nastąpiło to za sprawą Juana de Garaya 9 maja 1580. Wspomnienie tego dnia jest dla mieszkańców stolicy wielkim świętem. Podczas obchodów 400. rocznicy tamtego wydarzenia, w 1980 władze stolicy Argentyny nawiązały stosunki partnerskie z Cagliari, a w głównym ołtarzu stołecznej katedry stanął nowy posąg Maryi z Bonaria, pobłogosławiony i poświęcony wcześniej przez arcybiskupa Cagliari.
Obecny papież jeszcze jako arcybiskup Buenos Aires co roku 9 maja nawiedzał katedrę i modlił się przed figurą Madonny, dzisiaj natomiast mógł Ją odwiedzić osobiście w miejscu, w którym narodził się Jej kult.
Święto Pani z Bonaria wypada 24 kwietnia i właśnie w tym dniu w 1870 r. – w 500. rocznicę przybycia posągu na miejsce – Maryja została ukoronowana jako Królowa, co było wstępem do ogłoszenia Jej 13 września 1907 przez św. Piusa X Patronką wyspy. W tym samym czasie mercedariusze w stolicy Argentyny ustanowili wielką bazylikę pod wezwaniem Matki Bożej z Buenos Aires.
Warto jeszcze dodać, że Franciszek jest czwartym papieżem, który w naszych czasach odwiedził Sardynię. Jako pierwszy przybył tam 24 kwietnia 1970 Paweł VI, odprawiając Mszę św. również w sanktuarium Matki Bożej Bonaria. W dniach 18-20 października 1985 wizytę na Sardynii (jedyną w całym swym pontyfikacie) złożył Jan Paweł II (odwiedził wówczas miasta: Cagliari, Iglesias, Oristano, Nuoro i Sassari) a 7 września 2008 w Cagliari przebywał Benedykt XVI.
Życie składa się ze spotkań, podczas których ujawnia się, kim naprawdę jesteśmy.
Władze Chin chcą sprawdzić, czy Leon XIV będzie kontynuował pojednawczą politykę Watykanu.
Synodalność jest dla niego stałym stylem życia Kościoła z decydującą rolą Ducha Świętego.
Leon XIV jest głęboko przekonany o pilnej potrzebie głoszenia młodym Ewangelii.