Zbudowali kościół w dobę

W minioną sobotę w parafii w Skarszewach (diecezja pelplińska) zbudowano kościół. W ciągu 23 godzin i 35 minut.

W niecodzienna budowa wiąże się historia sprzed wieków. Z 14 na 15 września 1741 r. w Skarszewach rozebrano stary kościół i zbudowano nowy, ewangelicki. Ówczesny wojewoda i starosta skarszewski zgodził się na budowę protestanckiej świątyni, jeśli zostanie ona wzniesiona w ciągu doby. Kościół ten zburzono w połowie XIX wieku.

Na pomysł jego odtworzenia wpadł obecny proboszcz parafii katolickiej w Skarszewach ks. Dariusz Leman. Przekonał nie tylko firmy budowlane, ale także miejscowe władze. Burmistrz Skarszew Dariusz Skalski mówi nawet, że taki niezwykły kościół będzie odtąd wizytówką miasta.

Budowę w sobotę minutę po północy, przy dźwięku dzwonów i strażackich syren. Replikę świątyni o szerokości 10, długości 12 i wysokości 27 metrów budowało ponad 100 osób. Wszyscy pracowali społecznie. Prace można było śledzić dzięki internetowej transmisji na żywo. Akcja zakończyła się o godz. 23.36.

Dokumentacja budowy zostanie przesłana do redakcji księgi rekordów Guinessa. Jeśli wszystko zostanie pomyślnie zweryfikowane, kościół w Skarszewach trafi do tej księgi.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg