Kościół w Indiach bije na alarm w związku ze wzrostem antychrześcijańskiej przemocy w stanie Karnataka. Tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy policja odnotowała 15 ataków na wyznawców Chrystusa. Szacuje się jednak, że w wielu przypadkach bano się zwrócić o pomoc, by nie stać się ofiarą zmasowanych ataków ze strony hinduistycznych fundamentalistów.
Lokalne źródła informują ponadto, że osoby zastraszane nie widzą sensu w ujawnianiu swych oprawców, ponieważ policja i tak bierze ich stronę.
Przerywając nabożeństwo w jednym z protestanckich kościołów fundamentaliści wznosili okrzyki: „żadnej modlitwy i żadnego kościoła”. To najlepiej oddaje atmosferę w stanie Karnataka, gdzie ultranacjonalistyczna partia BJP wciąż próbuje wprowadzać w czyn ideologię „Indie tylko dla wyznawców hinduizmu”. Choć ugrupowanie poniosło sromotną klęskę w ostatnich wyborach samorządowych, to wciąż próbuje wzniecać napięcia na tle religijnym dyskredytując przedstawicieli mniejszości, w tym chrześcijan. Faktem jest, że Karnataka pozostaje dla chrześcijan najbardziej niebezpiecznym stanem w Indiach.
W 2011 r. odnotowano tam ponad tysiąc przypadków przemocy wymierzonej w chrześcijan. W ubiegłym roku co trzeci atak na wyznawców Chrystusa do jakiego doszło w Indiach miał właśnie miejsce na terenie stanu Karnataka.
W rozważaniu przed modlitwą Anioł Pański, Papież Franciszek mówił o męczennikach, oddających życie.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.