Arcybiskup Bostonu, kard. Seán O’Malley oświadczył, że słowo „demokracja” nie ma zastosowania do rządzenia Kościołem. Amerykański hierarcha uczestniczył w Fatimie w krajowym spotkaniu portugalskiego duszpasterstwa społecznego.
- Czasem większość ma rację, a czasem nie! To nie „demokracja” jest słowem używanym przez Kościół, ale „współudział”, „kolegialność” - zaznaczył purpurat należący do zakonu kapucynów. Wskazał, że Kościół „nigdy nie będzie demokracją polityczną”, gdyż „zasady polityczne są odmienne od kościelnych”. Celem Kościoła jest bowiem wspólne odkrywanie woli Bożej, aby następnie wcielić ją w życie.
Kard. O’Malley, który jest członkiem grupy ośmiu kardynałów, doradzających papieżowi Franciszkowi w rządzeniu Kościołem i przeprowadzeniu reformy kurii rzymskiej, wyraził opinię, że potrzebna jest większa komunikacja między urzędami kurialnymi i między kurią a konferencjami episkopatu na świecie. Jego zdaniem reforma kurii jest konieczna, aby papież miał takich współpracowników, dzięki którym będzie „pełnić swą posługę jako nasz papież”.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.