Apelem o pokój i pojednanie narodowe w Republice Środkowoafrykańskiej zakończyło się w Rzymie spotkanie poświęcone dramatycznej sytuacji w tym kraju.
Zorganizowała je Wspólnota św. Idziego. Uczestniczący w nim przedstawiciele rządu Republiki Środkowoafrykańskiej, Tymczasowej Rady Narodowej, jak też reprezentanci organizacji społecznych, związkowych i wyznaniowych wzywają do podjęcia usilnych wysiłków, by razem przejść przez bardzo trudny moment niestabilności politycznej i kryzysu ekonomicznego, w którym znajduje się państwo. Podkreślono m.in., że panująca w kraju przemoc ogniskuje się m.in. na kościołach i miejscach kultu.
„Apel z Rzymu”, wystosowany przez uczestników tej pięciodniowej konferencji, potwierdził zaangażowanie Wspólnoty św. Idziego na rzecz pojednania w tym kraju i przełamania istniejącego kryzysu. W tekście przesłania znajdujemy m.in. wezwanie skierowane do sił politycznych i społecznych, a także mediów, o przeciwstawienie się przemocy, nienawiści etnicznej, regionalnej czy religijnej, by życie polityczne prowadzić z respektowaniem wolności słowa i wzajemnym szacunkiem. Apel zawiera także wezwanie do wspólnoty międzynarodowej, by wsparła działające tymczasowo instytucje Republiki Środkowoafrykańskiej w działaniach na rzecz pokoju i pojednania w kraju.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.