Zaprotestuj przeciw skandalicznej ekspozycji!
Deborah Sengl to austriacka artystka, która jest znana z kontrowersyjnej twórczości i negatywnego stosunku do Kościoła katolickiego - informuje katholisches.info. Od 23 sierpnia do 29 września w mieście Wiener Neustadt odbędzie się wystawa dzieł z cyklu „Via Dolorosa”, których motywem przewodnim jest „kura przybita do krzyża”.
Artystka od wielu lat słynie ze swojej skandalicznej twórczości, przede wszystkim z wyszydzania symboli i wartości chrześcijańskich. Tym razem próbuje szokować profanowaniem drogi krzyżowej Jezusa Chrystusa za pomocą obrazu przedstawiającego przybitą do krzyża kurę w koronie cierniowej i opasce na biodrach. Taki sam motyw widać na plakacie, który zaprasza na wystawę. Sama Deborah Sengl, która nie jest osobą wierzącą, mówi na ten temat tak: „Punktem wyjścia pracy Via Dolorosa są kolejne stacje drogi krzyżowej Jezusa Chrystusa. W tej serii nie widzimy Syna Bożego, ale kurę, która cierpi jako męczennica. Co może się wydawać bluźnierstwem na pierwszy rzut oka, nie jest krytyką wiary chrześcijańskiej, ale raczej zwróceniem uwagi na cierpiące zwierzęta w trakcie produkcji żywności” – czytamy na katholisches.info. Dalej portal zwraca uwagę, że i na pierwszy, i na drugi rzut oka wszystko jest bluźnierstwem i artystycznym banałem. Co więcej, wystawa zostanie zaprezentowana w późnogotyckim kościele św. Piotra, który jeszcze w XVIII wieku został zdesakralizowany, a od 1966 roku stanowi część Muzeum Miejskiego w Wiener Neustadt i służy do ekspozycji prac artystów.
Pch24.pl donosi, że biernymi wobec bluźnierczej wystawy nie pozostali członkowie Österreichische Gesellschaft zum Schutz von Tradition, Familie und Privateigentum (Stowarzyszenia Obrony Tradycji Rodziny i Własności), którzy zorganizowali internetowy protest zatytułowany „Przeciwko wspieraniu bluźnierczej wystawy przez miasto Wiener Neustadt”. Podpisy zbierane są przez Internet, więc każdy może się przyłączyć! Należy wpisać swoje imię i nazwisko oraz adres mailowy pod listem dostępnym tutaj: http://www.tfp.at/protest_ProtestKFC.php?email=wpisz@mail.pl&cmp=PRTKFC20130819#
Przeczytaj też:
Nasza sonda: Czy umieszczenie kury na krzyżu to uprawniony wyraz ekspresji artystycznej?
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.